0

В ремето става все по-лошо и това налага кравите да бъдат по-дълго в обора. Важно значение за запазване на здравето на животните и получаване на максимална млечна продуктивност е стриктното спазване на дневния режим, поддържане на оптимални параметри на микроклимата в помещенията (температура 10-15°С, влажност 60-80%, скорост на движение на въздуха през зимата до 0,3 m/s, въглероден двуокис до 0,3%, амоняк до 0,02 mg/l, сероводород до 0,01 mg/l, микроорганизми до 50 000 бр./m3).

Времето става все по-лошо и това налага кравите да бъдат по-дълго в обора. Важно значение за запазване на здравето на животните и получаване на максимална млечна продуктивност е стриктното спазване на дневния режим, поддържане на оптимални параметри на микроклимата в помещенията (температура 10-15°С, влажност 60-80%, скорост на движение на въздуха през зимата до 0,3 m/s, въглероден двуокис до 0,3%, амоняк до 0,02 mg/l, сероводород до 0,01 mg/l, микроорганизми до 50 000 бр./m3).

Това ще постигнете чрез поддържане на добра хигиена в помещенията, недопускане на пренаселеност и течение, съветват от Националната служба за съвети в земеделието. Хранете животните с балансирани дажби в зависимост от продуктивността, физиологичното и телесното състояние. Не изхранвайте със замръзнали фуражи, те са причина за простудни заболявания и аборти.

Токсини

Отстранявайте плесенясалите фуражи, те са вредни както за животните, така и за хората, защото токсините преминават в животинските продукти. Осигурете на животните постоянен достъп до чиста вода за пиене, като в много студено време тя трябва да е подгрята. Използвайте всички възможности за извеждане на животните навън. Разходката и движението на чист въздух се отразяват благоприятно върху здравето и продуктивността им и на своевременното откриване на разгонените животни.


В овцефермата

Агнилната кампания е едно от най-важните мероприятия в овцевъдството. От
успешното й провеждане зависят до голяма степен доходите на фермерите – овцевъди, и затова тя се отъждествява с жътвата в растениевъдството. Не забравяйте, че за постигане на добри резултати е необходима предварителна подготовка, включваща: уплътняване на всички отвори (врати, прозорци), почистване и дезинфекция на помещенията с варно мляко, застилане на пода с чиста и суха слама, изграждане на индивидуални боксове, осигуряване на необходимият инвентар (поилки, хранилки, фенери, биберони), осигуряване на нощни дежурства при започване на кампанията, чисти кърпи за избърсването и подсушаването на агнетата, чиста ножица и йодна тинктура за прерязване на пъпната връв, часовник.

Времетраене

Не забравяйте, че едно раждане протича за 30-40 мин, а появата на близнака 10-15 мин след първото. Оказването на помощ при оагването трябва да става при строго спазване на хигиенните правила, а при по-тежки случаи и да се потърси и ветеринарна помощ. Не подценявайте първите грижи за новороденото агне изразяващи се в почистване на дихателните пътища от попадналата в тях слуз, стерилно прерязване и дезинфекция на пъпната връв с йодна тинктура, подсушаване и масаж на новороденото, чрез облизване от майката или избърсване с чиста кърпа и забозаване на коластра до 40 мин след раждането.

Грижи

Погрижете се и за оагнените майките – предоставете им топла вода за пиене, острижете вълната около вимето, почистете замърсените след раждането части. 2-4 дни сред раждането дажбата е същата както преди това, след това концентрирания фураж се увеличава, а сеното се дава на воля. Сочните фуражи включете в дажбата след 7-ия - 10-ия ден от раждането, наблюдавайте виметата за изсукване, подуване, зачервяване. Излишното мляко се издоява или се храни още един приплод.

Майките се пресушават до два месеца преди окозването

През последните два месеца на бременността нуждата на козите от енергия, протеин и минерални вещества нараства значително, поради значителното нарастване на плода и необходимостта от натрупване на мазнини, които ще се използват като телесни резерви през периода на лактация. Затова хранете козите-майки с балансирани дажби. За да получите добра млечна продуктивност през следващата лактация, осигурете на животните сухостоен период. За целта пресушете майките около 45-60 дни преди окозването, за да може да се възстанови млечната жлеза. При пресушаването спазвайте следните правила: намалете количеството на храната, изключете сочните фуражи от дажбата, най-подходящ фураж през този период е доброкачественото сено; за да пресушите високо продуктивните животни изключете концентрирания фураж от дневната дажба; намалете количеството на предоставената вода за пиене. Пресушавайте постепенно животните, като в продължение на 3-4 дни пропускате вечерното доене, след това дойте животните през ден, а накрая през два дена. Запечатайте вимето със шприцове за сухостоен период. След пресушаването нормализирайте храненето, но не забравяйте, че сеното трябва да остане основен компонент в дажбата. През сухостойния период може да изхранвате листников фураж, като с него може да осигурите до 30-40% от енергията в дажбата, силажи до 40%, слама до 20%. С концентрирания фураж изхранвайте в количество 0,200-0,500 кг в зависимост от качеството на изхранваните груби фуражи.