0

В еригите не искат да купуват нашите плодове и зеленчуци. Нямат интерес, ако продължаваме по този начин. Глобалният пазар ще ни погълне, ако не започнете да се обединявате.

Веригите не искат да купуват нашите плодове и зеленчуци. Нямат интерес, ако продължаваме по този начин. Глобалният пазар ще ни погълне, ако не започнете да се обединявате.

За това предупреди Габриела Баранска, представител на Арон, фирма доставчик, която работи с големите ритейли присътващите в залата овощари и градинари. Това стана по време на една от дискусиите, в която участваха производители, доставчици, търговци на форума Интели Фреш, на който телеграф бе медиен партньор. Събитието се проведе за четвърта година в Интер Експо Центъра в София при огромен интерес от производители на овошки, зеленчуци, и различни представители по веригата на продажби от България и чужбина. Негов домакин беше Интели Агри с управител Николай Вълканов.

Недостиг

Баранска разпалено призова присъстващите в залата фермери да не подценяват глобализма на пазара. Търговските вериги си имат свои изисквания, те имат нужда от обеми, качество, опаковки, етикети, сертификати. И вие, ако искате да присъствате на щандовете, не можете да продължавате да работите сами за себе си. Никой няма да купи тон чушки и тон домати с различно качество и големина, предупреди тя. Веригите могат и без българско производство. И без това 70% от зеленчуците и плодовете са внос, защото ние не можем да осигурим необходимите количества, каза тя.


Мода

С любопитни примери и факти за това кои са хитовите сортове плодове, които завладяват пазара изнесе италианският производител Клаудио Тизели. Той потвърди това, което Телеграф многократно пъти е съобщавал. Хит в последните години са оранжерийните боровинки и черешите гиганти. Неговата компания притежава черешови градини в Италия и района на Ниш в Сърбия.

Ключовите думи за веригите са череши 3 см в диаметър, и еднакви плодове, посочи той.

Италианецът разказа, че използват сортове на институт в Болоня. Дръвчетата, които отглеждат в овощната градина са не по-високи от 1,50 м, практически нямат странични клони. На мен не ми трябва дърво от 2,5 м с 200 цвята, а дръвче не по-високо от 1,50 м , но със сто цвята, от които плодовете достигат и над 3 см, обясни тайната на успеха си той. Тизели заяви, че като производител получава 4 евро за кг плод. 14 хил. евро за ха са разходите му по производство, а около 8 хил. евро за ха в Ниш, където работната ръка е значително по-евтина.