0

Г ъбичките по краката, ноктите и дори на интимни места подсказват паднал имунитет. Те се появяват по-интензивно през есента и зимата, когато се ползват затворени обувки, боти и ботуши.

Гъбичките по краката, ноктите и дори на интимни места подсказват паднал имунитет. Те се появяват по-интензивно през есента и зимата, когато се ползват затворени обувки, боти и ботуши.

Ако се оплаквате от суха и напукана кожа, мехури по стъпалата, цепене на ноктите, сърбеж или неприятен мирис, тогава може да сте жертва на гъбички. Микозата се появява по-често при хора със склонност към изпотяване. Те са силно заразни и могат да бъдат прихванати от ползването на чужди джапанки, чехли, обувки и дори от пода на банята, ако човек е бос и преди него е влизал заразен.

За гъбичките по краката обувките са от изключително значение. Изхвърлете всички обувки, които вече не носите и са стари или износени. Другите се опитайте да изперете отвътре или пък ги изкарайте да се проветрят и да се напекат на слънце. Лекари съветват да не слагате един и същ чифт всеки ден, а да имате два, които да редувате. Идеята е да дадете време на обувките да подишат. Ако пък забелязвате, че в тях се задържа влага, сложете вътре платнена торбичка със сода за хляб, за да абсорбира водата и миризмата.

Личната хигиена е друго важно оръжие, пред което гъбичките по краката са безсилни. Когато се къпете, обърнете специално внимание на ходилата. Измийте ги добре със сапун и гореща вода, особено по гънките покрай пръстите – любимо място на гъбичките. Желателно е това да става непосредствено преди излизане от банята. След това хубаво ги подсушете – имайте предвид, че тези бактерии обичат влажните места. Накрая се погрижете и за педикюра си. Колкото по-неподдържани и големи са ноктите на краката ви, толкова по-голям е шансът там да се задържат микроби или влага, които да се превърнат в предпоставка за микоза.

В случай че сте склонни към заразяване с гъбички по краката, се налага всеки път, когато се къпете, да почиствате и дезинфекцирате пода на банята. Желателно е също да не ходите боси по пътеки и килими, защото може да прихванете микоза или съответно вие да заразите някого.

Когато положението стане нетърпимо, на помощ идват бабините рецепти. Някои съветват оплакващите се от гъбички да киснат краката си в разтвор от вода и оцет в продължение на 20 мин поне веднъж дневно. Киселинността на оцета убива бактериите и не позволява на микозата да се разпространи.

Други препоръчват чесъна като изпитано оръжие. Натъркайте заразените места с няколко капки сок от чесън или с прясно обелена скилидка половин час преди да си легнете. После обуйте памучен чорап и на сутринта задължително минете през банята. Антибактериалното действие на чесъна убива гъбичките още в зародиш.

Подобни масажи може да си правите и с масло от чаено дърво или евкалипт. И двата варианта ще ви помогнат да ограничите микозата, но не са достатъчно силни, за да я преборят. Затова ги използвайте като допълнително средство към предписаното ви лечение.

Друг проблем е, че гъбичките по краката напомнят за себе си със сърбеж или болка. Ще успокоите симптомите, като намажете болното място с кисело мляко.

Ще предотвратите появата на гъбички по краката, като използвате пудра, за да поддържате кожата суха, така че да не задържа влага. В банята използвайте ексфолиант, за да премахнете мъртвата кожа, а за обувките - специален спрей.

В случай че страдате от гъбички по краката, потърсете и помощта на лекар или фармацевт. Те ще ви посъветват какво лекарство да използвате. В аптеката се продават мехлеми, хапчета, пудри, лакове, които могат да ви помогнат за лечението на микоза. Приемайте повече витамин Е – той подхранва кожата и има антибактериално действие. Ограничете сладкото, ако то ви причинява други кожни проблеми. Не е изключено микозата да е породена от него. Носете памучни чорапи, тъй като те абсорбират влагата. Когато посещавате обществени места като басейн, боулинг или сауна, задължително си носете обувки от вкъщи.