0

Н идерландия завърши по безкомпромисен начин участието си в груповата фаза на Евро 2020, записвайки трета победа от 3 мача и финиширайки на върха с 9 точки в група С.

Нидерландия завърши по безкомпромисен начин участието си в груповата фаза на Евро 2020, записвайки трета победа от 3 мача и финиширайки на върха с 9 точки в група С.

В последната си среща „лалетата“ нямаха сериозна съпротива и спечелиха на стадион „Йохан Кройф Арена“ с 3:0 срещу дебютанта Северна Македония. Въпреки че вече си бяха осигурили място на осминафиналите, играчите на Франк де Бур не дадоха шанс на съперника да запише историческа първа точка.

Домакините поведоха в резултата в 24-та минута, когато Мемфис Депай завърши бърза контраатака.

Той получи пас отдясно от Дониел Мален и стреля по земя в наказателното поле. В 51-та минута Депай асистира отляво на капитана Жоржиньо Вайналдум, който на празна врата нямаше проблеми да удвои резултата - 2:0 за "лалетата". Нидерландия достигна до трети гол в 58-та минута. Депай бе изведен отлично от Гравенберх и стреля, но Димитриевски спаси. Вайналдум бе най-близо до отбитата топка и я довкара. Македонците пък вкараха на два пъти топката в мрежата на съперника, но и двете попадения бяха правилно отменени заради засада.

Мачът бе последен с националния екип за капитана и лидер на македонците Горан Пандев. Той слиза от сцената със 122 мача, като бе сменен в 68-та минута под овациите на публиката на "Йохан Кройф Арена". Неговите съотборници му направиха шпалир, докато излиза от терена. Пандев ще навърши 38 години в края на юли и още преди старта на Евро 2020 обяви, че след края на надпреварата ще сложи край на кариерата си в националния отбор.

Мачът имаше и българско участие - четвърти съдия бе Георги Кабаков.

В другия двубой от групата Австрия спечели с 1:0 срещу Украйна, а с това си завоюва и второто място. Единственото попадение падна в 21-вата минута, когато Алаба центрира от ъглов удар и Баумгартнер засече в мрежата. До края на двубоя играчите на Андрий Шевченко натиснаха сериозно, но така и не успяха да стигнат до изравнителен гол.

Така напред се класират Нидерландия и Австрия, а Украйна ще трябва да се надява да продължи като един от най-добрите трети отбори от всички групи. На осминафиналите пък Австрия ще срещне Италия.