0

 

Солта или натриевият хлорид може да бъде нож с две остриета, особено ако не знаем как да я използваме в земеделието.

 

Солта или натриевият хлорид може да бъде нож с две остриета, особено ако не знаем как да я използваме в земеделието.


Много често в групите за хоби земеделие на социалните мрежи е сочена като лек срещу плевелите. Истината е, че към нея не бива да се подхожда лекомислено. Защото, ако се наръси почвата със сол в градината, там повече нищо няма да поникне, категорични са агрономи.
Зима
На особена опасност са подложени дърветата и храстите в дворове, близки до автомобилен път. Защото солта, която се разпръсква през зимата, може да попадне върху растенията и да ги увреди. Типичен симптом за увреждане с пътна сол е покафяването на върховете на клоните, основно на тези в по-ниската част на растението. Ефектът не винаги се забелязва лесно, затова наблюдавайте и листата. Те също започват да придобиват кафеникав цвят, първоначално само по краищата. Пътната сол действа като предозиране с тор, растението поема твърде много вещества, вследствие на което се обезводнява.


Огради и боровинки
Един от методите за предотвратяване на поражения от пътна сол е монтиране на дървени прегради в предната част на оградата. Друг метод е обилното напояване, но само ако земята не е замръзнала. Ако пораженията вече са налице, единственото, което ни остава да направим, е обилно да поливаме, а след края на зимата - старателно да отмием солта от растенията, като по този начин ще им помогнем да регенерират. Желателно е хората, които искат да избегнат изцяло проблема със солта, да се ориентират към по-слабо чувствителни растения. Боровинките например се считат за по-толерантни на сол. От друга страна, иглолистните дървета като туята реагират особено остро.

Кристали от магнезий и сулфат

Готварската сол обаче не бива да бъде бъркана с т.нар. английска. В много случаи тя може да замести химическите торове, пише Агрозона. Зрънцата й всъщност не са сол, а чисти минерали, съставени от магнезий и сулфат. Тя може да бъде полезна за доматите, розите и пипера. Веществото магнезий, на което английската сол е богата, подпомага растежа на цветята, освен това държи настрана насекомите и придава по-добър вкус на зеленчуците. Основна причина за недостиг на магнезий при растенията е липсата на веществото в почви, които са леки, песъчливи и/или киселинни, или при изтощените глинести почви.
Химическият състав на английската сол представлява хидратиран магнезиев сулфат в съотношение 10% магнезий и 13% сулфур. Първият е важен за кълняемостта на семената и за производството на хлорофил, плодове и ядки. Сулфурът пък подпомага производството на витамини, аминокиселини и ензими. Това е съставката, която дава аромата на броколито и кромидения лук. Английската сол е полезна, когато пренасяте растенията от вътре навън или от малка саксия в голяма. Тогава се поръсва почвата на новото място с английска сол и след това добавете един слой пръст, за да няма растението допир до солта.

Древните ръсели земите на покорените народи

Натриевият хлорид, или готварската сол, е хербицид, който има историческа известност като средство за третиране на земите на завладените народи. Понеже солта може да има пагубен ефект при попадане в почвата, важно е тя да се прилага само директно към листата на плевелите. Много трябва да се внимава да не проникне в почвата, особено в градината с другите, желани растения. Препоръчителният разтвор е 1 част сол на 8 части топла вода, но може да се направи и по-силен – 1 към 3.
Солта например може да се използва при първите признаци на изгаряне по доматите. Тогава се разтварят 100 г сол в литър вода и се напръскват болните растения. След това листата им ще пожълтяват и ще започнат да окапват. Растежът на растението ще спре. Цялата му сила ще се съсредоточи върху зреенето. Освен това тънкият слой сол върху плода ще го предпази от по-нататъшно развитие на инфекцията.
Стар и изпитан метод срещу мравки е да се поръсят ходовете им със сол. Със смес от сол и лимон пък градинарските ви сечива ще блеснат като нови. Ако ръждата е тръгнала по тях, или по метални столове или други предмети, спасението е в паста от сол и лимонов сок. С нея ще почистите перфектно вашите инструменти.