0

„Кино гурме“ - една от най-привлекателните рубрики на София Филм Фест, има осемгодишна история, в рамките на която вече са показани 34 „апетитни“ филма. За да допълнят уникалната колекция от заглавия, в програмата на 23-ото издание на фестивала са включени три нови филма.

„Кино гурме“ - една от най-привлекателните рубрики на София Филм Фест, има осемгодишна история, в рамките на която вече са показани 34 „апетитни“ филма. За да допълнят уникалната колекция от заглавия, в програмата на 23-ото издание на фестивала са включени три нови филма.

Първият от тях е „Кралят на бюрека“ на Орит Ориф Ронел, която представи лично на публиката своята документална творба на 9 март в кино „Одеон“, а втората прожекция на филма беше в неделя в Културен център Г8. Филмът разказва за възхода и падението на Алколомбри – българско семейство пекари, които заминават за Израел малко след основаването на държавата, където създават прочутата си пекарна за бюреци. Успехът им е мигновен и семейната пекарна в Яфа скоро става известно място, което събира тълпи клиенти от целия свят. Това води до първата франчайз верига в Израел – „Бюреци Сами и синове“. Управлявани от най-младото поколение – двамата синове на Сами и единия зет, пекарните за бюреци се появяват в цял Израел. Семейството започва да печели много пари и това води след себе си до екстравагантен начин на живот, както и партита с каймака на израелското общество:

политици, футболисти, актьори и модели

Отваря дори автоматизирана фабрика за бюреци. Някои от роднините обаче застават срещу тях и постепенно семейната империя започва да се раздира от ревност, чест и алчност.

„Най-добрият сомелиер на света“ е новата документална творба на Николас Карерас, която публиката ще може да види на 20 март в Дома на киното от 20.30 часа и на 27 март в Културен център Г8 от 20.15 часа. Този документален филм улавя човешкото преживяване по време на надпреварата между най-добрите сомелиери на планетата, които в рамките на 3 дни трябва да демонстрират резултатите от труда през целия си живот – престижното международно състезание за сомелиери се случва на всеки три години и излъчва най-добрия в света.

„Хаен: Върджин & Екстра“ е нов документален филм на посветения в кулинарното майсторство Хосе Луис Лопес Линарес, който ще може да бъде видян на 26 март в Дома на киното от 18.30 часа и на 28 март в Културен център Г8 от 18.15 ч. Разказът е за началото на нашия век, когато в провинция Хаен избухва революция – оказва се, че от най-емблематичния им сорт маслини „пикуал“, който исторически винаги е бил подценяван, може да се произвежда най-добрият зехтин екстра върджин в света. Филмът запознава зрителите и със скритата красота на една от най-малко познатите провинции на Испания.

Прожекциите от програмата „Кино гурме“ са придружени с дегустация на селекция елитни вина, носители на множество световни отличия, представени от една от най-известните наши алкохолни компании. Кино с

предизвикателни пътешествия и „опияняващи“ истории

– това са най-важните компоненти в традицията, създадена през годините в партньорството между нея и София Филм Фест.

Програмата „Кино гурме“ стартира през 2012 г. с великите „Отбивки“ на Александър Пейн, „Добра година“ на легендарния Ридли Скот (с Ръсел Кроу и Марион Котияр), „Едит Пиаф: Живот в розово“ на Оливие Даан (за ролята си в който Котияр печели „Оскар“!), „Средиземноморска диета“ на Хоакин Ористрей и увлекателния документален разказ „Мондовино“ на Джонатан Носите.

През 2013 г. публиката се срещна с чаровната история „Джули и Джулия“ на Нора Ефрон (с участието на уникалните Мерил Стрийп и Ейми Адамс), „Покана за вечеря“ на Лоран Буник (с Даниел Отьой), класиката на Фатих Акин „Храна за душата“ и документалните разкази на Рудолф Н. Маклейн „Влюбени в мерлото/Merlove“ и на Стефано Сардо „Слоу фууд стори/Slow Food Story“.

Селекцията на 2014 г. бе изключително богата – трогателният дебют на Ритеш Батра „Кутия за храна“ (с индийските звезди Ирфан Кан и Нимрат Каур), „Хубавата Марта“ на Сандра Нетелбек, „Jadoo“ на Амит Гупта, както и документалните „Правете хумус, не война“ на Тревър Греъм, „Кулинарни престъпления“ на Александра Вал, посветен на движението Slow Food Bulgaria и документалната творба на Тонислав Христов „История за храната и душата“, посрещната с овации и награди на много международни филмови форуми.

2015 г. изненада приятно зрителите с „Пътуване до Италия“ на Майкъл Уинтърботъм, „Приказка за самурая готвач: Истинска любовна история“ на Юзо Асахара, екзотичния „Перу знае: Кухнята като социално оръжие“ на Хесус М. Сантос, „Шери и мистерията на Palo Cortado“ на Хосе Луис Лопес Линарес и прелюбопитния грузински разказ „Люлката на виното“ на Мераб Кокочашвили.

В програмата на „Кино Гурме“ през 2016 г. бяха включени „Повелителят на кухнята“ на Джон Уелс (със страхотните Брадли Купър и Сиена Милър), класиката „Кой убива великите готвачи на Европа?“ на Тед Кочев, „Готвачи на турне“ на Андреа Гомес, Луис Гонсалес и „ДНК на Перу“ на Ален Фурние.

През 2017 година в специалната селекция намериха място „Андре – гласът на виното“, представен лично от неговия автор Марк Челичеф, „Виното на Приорат“ на Давид Фернандес де Кастро, както и „Чарли и шоколадовата фабрика“ на Тим Бъртън, а също и „На един черпак разстояние“ (с неповторимата Хелън Мирън) на майстора Ласе Халстрьом.

Като продължение на сладките изкушения през 2018 г. бе припомнена друга творба на Халстрьом – „Шоколад“ (с винаги чаровния Джони Деп и Жулиет Бинош), включени бяха и „Пътят на виното“ на Николас Карерас, „Пекарят“ на Офир Раул Грайзер, „Богините на храната“ на Веран Фредиани и изключително впечатляващият „Звезди Мишлен: Приказки от кухнята“ на Расмус Динесен.