0

К атастрофален срив на изкупната цена на розовия цвят този сезон предрече биопроизводителят Веселина Ралчева. Това стана по време на уебинар, организиран в края на април.

Катастрофален срив на изкупната цена на розовия цвят този сезон предрече биопроизводителят Веселина Ралчева. Това стана по време на уебинар, организиран в края на април.

Тази година изкупните цени на розовия цвят ще бъдат незапомнено ниски - около 70-80 ст. за килограм, предупреди Веселина Ралчева.


Непродадени

Според нея една от причините са непродадените от миналата година български розови масла. Също така тази пролет има огромен натиск от Турция и това ще се отрази върху изкупните цени, допълни тя. Има и утежняващи ситуация около продажбите на родното гюлово масло. Предишните години световни лаборатории засякоха синтетично масло от Китай в нашето, каза пред „Телеграф“ Веселина Ралчева.


Радуга

Освен това масово стопани сеят заместител на Дамасцена - сорта Радуга. Тя дава богата реколта, но маслото от нея не е качествено и задръства дестилериите, предупреди Ралчева. Тя припомни, че тази година се очаква първото преброяване на полета с Роза Дамасцена и Радуга, след като цъфнат розите. То е предвидено в Закон за розата в началото на тази година.


Необрани

Розовото масло досега се продаваше по 6 хил. евро за кг, а биото за около 9 хил. евро за кг. Близо до два лева плащаха за кг цвят преработвателите. Заради коронавируса и разходите, свързани с дезинфекция и маски, себестойността на произвеждания продукт ще се оскъпи значително, е една от най- дискутираните теми в социалната мрежа Фейсбук. Производители масово заплашват да зарежат розите си необрани. Собствениците на малки полета искат по минимум 3 лв. за кг, за да влязат да берат.


Работници

Според Методи Стефанов, един от най-големите работодатели в Розовата долина, коментира на страницата си във Фейсбук, че винаги така се получава, защото проблемите на сектора се изкарват, преди да започне беритбата. Той каза, че браншът на розопроизводителите е единствен, който няма да получи никаква помощ във връзка с коронавируса. Припомняме, че работодателите в сектора на земеделието не влязоха в схемата за 60/40. Така сезонните работници масово заминаха за чужбина. Трайно безработните, които се задължават да работят на полето обществено-полезен труд, са работна ръка, която почти никой не иска да използва. Оплакванията са масови от бизнеса в агросектора. Повечето от тези хора нямат никакви трудови навици и само съсипват реколтата, са доводите.

Шанс

Надяваме се поне да оберем реколтата и да я направим на масло. Това е продукт, който може да трае и след това да се продаде на прилични цени. Така бихме могли да дадем допълнителни средства на малките производители, с които сме сключили договори, каза Веселина Ралчева.