0

П одбирате най-красивата си снимка. Ровите из архивите – няма как да нямате поне един читав кадър от някой 8-и декември, за който сте се наконтили и сте си щракнали селфи пред дискотеката в Банско. Обмисляте с часове и какво да разкриете за себе си в профила си – да признаете ли, че най-сполучливият ви опит в кухнята е „печенето“ на полуготовите пици от някой хипермаркет или с леко намигване да излъжете, че обожавате да гледате футбол... макар и да се сещате единствено за отборите „Левски“ и ЦСКА и то заради пристрастията (и псувните) на баща ви.

Подбирате най-красивата си снимка. Ровите из архивите – няма как да нямате поне един читав кадър от някой 8-и декември, за който сте се наконтили и сте си щракнали селфи пред дискотеката в Банско. Обмисляте с часове и какво да разкриете за себе си в профила си – да признаете ли, че най-сполучливият ви опит в кухнята е „печенето“ на полуготовите пици от някой хипермаркет или с леко намигване да излъжете, че обожавате да гледате футбол... макар и да се сещате единствено за отборите „Левски“ и ЦСКА и то заради пристрастията (и псувните) на баща ви.

Онлайн дейтинга (срещите) си е цяла наука, в която всяка крачка изглежда като експеримент. И както става най-често в лабораторията – шансът нещата да потръгнат от първия път е 1 на 1 000 000.

Фейсбук (с доста голямо закъснение, ако трябва да сме честни) най-накрая се включват в играта. Поне в Щатите, където засега само е активно дейтинг приложението на мрежата. Очакваме обаче съвсем скоро и тук да можем да получаваме закачливи покани „за по кафенце“ от готини чичовци, чиито профилни снимки са закрити от някоя от рамките на Фейсбук, за да не се личат голата глава и биреното коремче.

Шест години след пускането на Tinder на пазара, компанията на Марк Зукърбърк ще се опита да изкорени желанието ни да отмятаме (swipe-ваме) надясно и наляво според това дали харесваме или не някого. Вместо това ще получаваме известие за всеки един ентусиаст, който е проявил интерес към профилната ни снимка и описанието ни. Не се притеснявайте – няма шанс баба ви да следи похожденията ви онлайн - приложението на Фейсбук ще ви свързва само с „приятели на приятели“ или хора, които си мисли, че може да ви заинтригуват на базата на местоположение, интереси и т.н. Всички те – извън списъка ви с контакти в мрежата. Налице ще имаме и спасителен пояс. В случай, че тайно си падате по готиния колега от работа или инструктора от фитнеса, ще можете да го добавите като secret crush. Той пък ще получи известие за това само ако и той кликне, че е ваш таен обожател.

И така, на фона на излизането на поредното дейтинг приложение, днес ще се вгледаме в позитивите и негативите на онлайн сватосването, за да отговорим на въпросите Демоде ли търсенето на любов в интернет и има ли смисъл от него.


ЗА:

  • Несъмнено сред най-големите позитиви на интернет и социалните мрежи в частност е, че ни дава възможност да комуникираме с хора от всяко кътче на света. Разширяването на хоризонта е категоричен позитив на дейтинг приложенията, за които географските граници не са такъв съществен проблем.
  • Вторият позитив е донякъде свързан с първия. В интернет се увеличава значително броят на претенденти за титлата Принца на бял кон.
  • Интровертите ще ни разберат. Много по-лесно е да игнорираш някого онлайн. Няма нужда и да завързваш отегчителни разговори, за да разбереш, че това не е твоят човек. Още повече, можеш да търсиш любовта по пижама, без да напускаш дома си.
  • Вдига адреналина. Знаем какво ще кажете – опцията „мечтаният мъж“ от онлайн запознанството ни да се окаже долен перверзник надали оправдава моментното чувство на задоволство от кипящата във вените ни кръв на прага на първата „жива“ среща с избраника. Всичко зависи обаче от гледната точка.
  • Само едно такова приложение – Bumble, което макар че не е толкова популярно у нас, потвърди миналата година, че е станало причина за 20 000 сватби. Тоест, ефект все пак от онлайн дейтинга има.

ПРОТИВ:

  • Стереотипите. Нека бъдем честни – когато видите профил на жена в такова приложение, първата ви мисъл е“Какво не й е наред, че не може да си намери гадже по конвенционален начин?“. При мъжете не е по-различно – за тях схващането обикновено е, че или са бройкаджии или застаряващи чичовци, каращи втори пубертет.
  • Корицата на книгата твърде често лъже. Иначе казано, много трудно можете наистина да оцените адекватно човека отсреща само по снимка и/или няколко изписани изречения.
  • Трудно можете да опознаете човека само от чата. Не само, че той може да ви заблуди относно намеренията си, но и онлайн „срещата“ не може да замести тази на живо по качество на комуникацията.
  • Твърде често абонатите на дейтинг приложенията остават разочаровани. Основно защото интернет дава по-голяма свобода на хората в тяхната неискреност. Дали принцът няма да се окаже жаба на живо? Хората твърде често използват фалшиви снимки и дават невярна информация за себе си относно работа, обвързаност и т.н.
  • Все повече младежи загърбват търсенето на любовта онлайн. Това поне твърди Каролайн Брийли от агенцията Mutual Attraction (иначе казано - „живото“ превъплъщение на Tinder). По думите й през последната година се е увеличил драстично броят на студентите, които са загърбили онлайн приложенията за сметка на подобни агенции.