0

П одвижните секционни избирателни комисии за хората с увреждания и тези, които са под задължителна карантина или изолация, трябва да разполагат с превозно средство, което осигурява кметът на общината. Това е записано в решение на ЦИК относно правилата за вот с подвижни урни.

Подвижните секционни избирателни комисии за хората с увреждания и тези, които са под задължителна карантина или изолация, трябва да разполагат с превозно средство, което осигурява кметът на общината. Това е записано в решение на ЦИК относно правилата за вот с подвижни урни.

Гласуването с подвижна урна се извършва при спазване на противоепидемичните мерки, съгласно указанията на здравния министър.

Така за избирател, поставен под задължителна карантина или изолация, при възможност гласуването да се извършва пред входа на жилището му. В домa на хората подвижната кутия се поставя на достъпно и видно място. Избирателят получава химикалка, пишеща със син цвят и бюлетина, която се откъсва от кочана пред него и се поставя първи печат.

След като се отбележи вотът, бюлетината се сгъва по оказания начин и се подава на членовете на комисията. Поставя се вторият печат и бюлетината се пуска в урната, като в списъка се вписва часът на гласуване.

В помещението с избирателя не могат да присъстват други лица.

Изключения се правят, когато избирателят не може да извърши сам необходимите действия и се налага гласуване с придружител. В случай че избирател не бъде открит на заявения от него адрес, в графата „забележки“ на списъка за гласуване срещу името се отбелязва обстоятелството и списъкът се подписва от член на подвижната комисия.

Членовете на ПСИК посещават избирателите по домовете им до изчерпването им в списъка, но не по-късно от 20.00 часа, а когато в 20.00 часа има непосетени избиратели – гласуването продължава, но не по-късно от 21.00 часа.

Членовете на подвижните секции могат да гласуват с подвижната кутия след дописване в списъка и представяне на декларация по образец, че не са гласували на друго място.