0

П рактиката е показала, че ягодите, които се отглеждат върху черно фолио, дават повече плод и искат по-малко грижи. Единствената трудност е, ако въобще може да се нарече такава, е, когато се поставя самото фолио в лехата.

Практиката е показала, че ягодите, които се отглеждат върху черно фолио, дават повече плод и искат по-малко грижи. Единствената трудност е, ако въобще може да се нарече такава, е, когато се поставя самото фолио в лехата.

Питайте

Ако не знаете как точно да го поставите, можете да погледнете видеа в Гугъл. Най-добре е обаче да разпитате подробно тези, които ви го продават. В момента на Женския пазар в агроаптеките се продават рула с направени дупчици. Интересувайте са за бройките разсад, който имате, точно колко метра ще са ви необходими. Пак там могат да ви предложат и специален торф и компост, подходящи за ягодите, ако нямате и все още не знаете с какво да ги наторявате.

С камъни или пръст

Когато си изберете мястото, където ще засадите разсада с ягоди, първо поставяте фолиото с дупките. Най-добре е да го притиснете с камъни или с пръст по краищата. След това отделете всяко стръкче и го разпределете до съответната изрязана дупка в найлона. Процедурата по засаждането е повече от проста. Слагате по една шепа от компоста или торфа, които са ви дали, и след това поставяте коренчето, като притискате добре. Ако имате късмет да извършвате тази процедура при влажно време или предстоящ дъжд, то тогава няма нужда да поливате.

Ако обаче е сухо време, то тогава налейте водичка към всяко новозасадено растение. Това е.

Заети

Най-голямото предимство на отглеждането под фолио е, че няма да се занимавате с плевели, защото то ги потиска. Също така то гарантира по-висока влажност и по-малко поливки. Това пък е особено важно за градинари, които не могат да си позволят да си наглеждат растенията всеки ден. Става дума за работещи хора предимно, и такива, които трябва да пътуват.

Лавандула

От друга страна обаче, ако сте привърженик на перма градините, това означава, че сред лехите ви има голяма възможност да се завъдят голи охлюви. Те обичат да се крият под мулч, под листата и използват всякакви възможности

за прикритие, за да успеят да изпълнят пъклените си намерения, да ви изядат градината са нула време. Ето защо около ягодите, а и в цялата градина трябва да се насадят растения, които гонят нахалниците. Едно такова е лавандулата. Затова набодете около растенията няколко стръка от уханната синьолилава красавица и тя ще пази ягодите от тази напаст.

Лук или чесън

Ягодите обичат също така чесън или лук. Ако ви остава място за запълване на лехата, просто можете да набодете главички от тях. В близост можете да хвърлите семенца на мащерка, салвия или ако има откъде разсад, просто го засадете, за да ви е сигурна защитата.

Грах

От друга страна, когато си избирате мястото за ягодите, добре е преди това там да сте отглеждали фасул или грах. Лош избор е предшественик домати, пипер, картофи, защото те боледуват от същите болести като ягодите. Другият вариант е в близост до лехата с черно фолио да направите ред с фасул или грах и така растенията взаимно ще си помагат. Ами това е, успех в отглеждането на плода, който отбива и царя от пътя му.