0

Т ази нощ в една от римските клиники на 91-годишна възраст вследствие на тежко падане е починал големият музикант, композитор и диригент Енио Мориконе, автор на някои от най-хубавите филмови мелодии в италианското и световното кино.

Тази нощ в една от римските клиники на 91-годишна възраст вследствие на тежко падане е починал големият музикант, композитор и диригент Енио Мориконе, автор на някои от най-хубавите филмови мелодии в италианското и световното кино.

Сред тях са саундтраковете на „За една шепа долари“, „За няколко долара повече“, „Добрият, лошият и злият“, „Имало едно време на Запад“, „Имало едно време в Америка“, „Мисията“, „Бъгси“, „Малена“, „Ново кино „Парадизо“ и много още – общо към 500.

Преди няколко дни маестрото счупил бедрена кост, заради което и бил хоспитализиран. Погребението му ще протече в строго частен формат, „с уважение към скромността, която винаги е вдъхновявала житейските му действия“, пише италианският всекидневник La Repubblica. Освен това в завещанието си големият композитор изрично бил споменал, че с това събитие „не иска да безпокои“, съобщава неговият приятел и адвокат Джорджо Асума. Юристът добавя, че маестрото до последния си миг е запазил пълно съзнание и достойнство, сбогувал се е с любимата си съпруга Мария, която е била с него до сетния му дъх, благодарил е на децата (Мориконе има трима синове и дъщеря) и внуците си за обичта и грижите, посветил е думи и на своята публика, чиято подкрепа винаги му е давала сили и е стимулирала креативността му.

На 78 години Енио Мориконе е удостоен с „Оскар“ за цялостна кариера – признание за дългия му път в музиката, мислена и създавана специално за кино. Връзката на Мориконе със седмото изкуство датира още от 60-те години на ХХ век.

Роден в Рим на 10 ноември 1928 г., Енио Мориконе се дипломира в консерваторията „Санта Чечилия“ със специалности тромпет, композиция, инструментализация, дирижиране и хорова музика. Дебютира като композитор в киното с филма на Лучано Салче „Федералният“ (1961), но по-активно работи като аранжор на много италиански естрадни песни, станали световни хитове. Неговият подпис седи под повечето от успехите на Джани Моранди и някои евъгрийни на Мина.

„Сбогом, Маестро. Никога няма да спра да ти благодаря“

написа Джани Моранди в своя профил в Инстаграм по тъжния повод...

...За инструмента, който е изучавал като студент в академията „Санта Чечилия“ - тромпета, Мориконе пише една от най-въздействащите композиции в саундтрака на филма на Серджо Леоне „За една шепа долари“ (1964). По онова време използва псевдонима Дан Савио, но след успеха на този „спагети уестърн“ започва да се превръща, вече с истинското си име, в един от най-престижните композитори на филмова музика в света. Мелодиите му продължават да са дежурният акомпанимент на пистолетните изстрели във филмите на Леоне, следва сътрудничество с почти всички големи италиански кинорежисьори в различни жанрове: Марко Белокио, Джило Понтекорво, Пиер Паоло Пазолини, Джузепе Патрони Грифи, Бернардо Бертолучи, Франко Дзефирели и мнозина други. Негова иновация е използването на човешки гласове и звуци от природата наред с инструментите във филмовата музика – нещо, което дотогава не се е практикувало.

Енио Мориконе установява дълго и щастливо творческо партньорство със Серджо Леоне – двамата са учили година в един и същи клас в началното училище, но се намират и преоткриват много след това. По-късно композиторът създава и други здрави професионално-приятелски връзки – например с Джузепе Торнаторе, музиката към чийто филм „Ново кино „Парадизо“ през 2007-а до голяма степен му спечелва и „Оскар“-а за цялостно творчество. В кариерата си в киното италианският виртуоз пише и за някои авторитетни холивудски режисьори – Джон Хюстън, Брайън де Палма, Терънс Малик, Бари Левинсън, Уорън Бийти, Оливър Стоун, Роман Полански...

Мориконе е сред малкото италианци, станали холивудска легенда, без да живеят там. След 5 номинации за „Оскар“ срещата с

Куентин Тарантино – неговия най-голям привърженик в Холивуд

идва и така лелеяната награда на Американската филмова академия: за музиката към „Омразната осморка“ през 2016-а. Девет години след почетния приз за цялостна кариера, тя демонстрира неувяхващата му творческа жизненост. „Омразната осморка“ грабва и „Златен глобус“ за музика.

Мориконе има в колекцията си общо 3 награди „Златен глобус“, също така 3 „Грами“, 6 британски награди БАФТА, 10 „Давид на Донатело“, 11 „Сребърна лента“, 2 от Европейските филмови награди, един „Златен лъв“ от кинофестивала във Венеция... Той е продал над 70 милиона албума – филмова, но и симфонична музика. Почти до последните си дни продължава да композира за киното и да дирижира лично изпълненията на своите произведения. Съвсем наскоро той беше написал произведението „Има дни, които никога не се случват“, чиято премиера бе планирана за този четвъртък в Дуомо в Милано. Мориконе дори изтананикал основната тема по телефона на журналиста от Corriere della Sera Валерио Капели. Капели споделя във вестника интересен спомен: „Веднъж Серджо Леоне попитал Мориконе дали няма някой музикален откъс, отпаднал от филми на други кинорежисьори. Той седнал на пианото и му изсвирил мелодията, влязла по-късно в „Имало едно време в Америка“. Казал: „Бях я композирал за „Безкрайна любов“ на Дзефирели, но я оттеглих, когато той се опита да ми наложи да интегрирам в саундтрака едно парче на Лайънъл Ричи“...