0

К расотата понякога изисква жертви. Модата обаче невинаги изисква дебел портфейл... особено когато си в настроение да „рециклираш“. Есенното почистване на гардероба ни дава прекрасна възможност да тестваме креативността си с дрехите, които не сме сигурни, че бихме облекли отново. Или поне не във вида, в който изглеждат в момента.

Красотата понякога изисква жертви. Модата обаче невинаги изисква дебел портфейл... особено когато си в настроение да „рециклираш“. Есенното почистване на гардероба ни дава прекрасна възможност да тестваме креативността си с дрехите, които не сме сигурни, че бихме облекли отново. Или поне не във вида, в който изглеждат в момента.

След като през последните месеци привикнахме на режима „направи си сам“, покрай изолацията в началото на световната пандемия, днес е време да понаберем от засетите плодове. Иначе казано – с малко вдъхновение и старание, да вдъхнем нов живот на овехтелите ни дрехи.

Сред триковете, които можете да приложите дори да нямате никакъв опит (или желание) да майсторите с игла и конец в ръка, е

цветната експлозия

върху дрехите. Най-често тя се прилага върху памучни бели блузи, тениски и т.н. За да ги освежим, първо трябва да изплакнем дрехите и да ги оставите да поизсъхнат докато останат само влажни. След това на различни места ги връзваме със силиконови ластици и ги заливаме с различни бои за текстил. Ако искаме да постигнем визия, която да ви върне с машина на времето до 60-те, използваме повече багри. За по-съвременен вид обаче експерти препоръчват да експериментираме само с два цвята. Когато сме готови, поставяме дрехата в найлонова торба, оставяме да изсъхне за около 8 часа и изпираме.

Отново с цветовете ще се заиграем и със следващия трик, който има по-скоро обратния ефект – вместо да добавяме по-ярки цветове към дрехите, ще им придадем

винтидж вид с помощта на белина

За целта е най-добре да използваме т.нар. избелващи химикалки за платове, като можем да създадем шарка по собствен вкус. Прецизността в шарката обаче не е задължителна, смятат редица инфлуенсъри, които неведнъж са изпробвали техниката във видеа, публикувани онлайн, като просто разливат белината върху дрехите си. След като обрисуваме желаната от нас тениска, например, оставяме я да престои за около час и не забравяме отново да изперем.

Следващият ни моден експеримент е по-скоро свързан с идеята ни за спестовност. Вместо да

харчим десетки, ако не и стотици левове за мърчандайз

продукти на любимите ни актьори, певци, филми, сериали и т.н., можем сами да си ги изобретим у дома. За целта взимаме някой поостарял суичър и подбираме подходяща снимка (или лого) на нашите любимци, които искаме да запечатаме върху дрехата. Принтираме я върху трансферна хартия, като тук следва да имаме предвид, че щампата трябва да е обърната наопаки при отпечатването. Това се прави, за да може тя да изглежда нормално, след като се залепи за суичъра. Идва ред на гладенето. Слагаме дрехата върху масата, като я изпъваме добре, за да няма гънки. Внимателно разполагаме снимката с лице към суичъра, като гледаме тя да се пада в центъра. И гладим без пара, като за по-голяма сигурност може да използваме и кърпа, поставена върху хартията.

Копринените шалове, които се чудим дали ще използваме отново пък можем да запазим за топове за следващото лято. Техниката не е нова, като има редица начини, по които само за минути преди излизане можем да

превърнем аксесоара в облекло

Един от най-лесните от тях предполага да сгънем квадратния шал наполовина така, че ъглите да се докоснат, а аксесоарът да заприлича на триъгълник. След това завръзваме два от краищата около кръста. В пролуката на третия ъгъл пък можем да промушим любима верижка-гердан, която да закопчаем около врата и сме готови.

Ако искаме да украсим с дребен акцент вече съществуваща риза или топ и разполагаме с излишни CD-та, сега е времето да се развихрим и с тях. Комбинацията е изненадваща, но не изисква много време и усилия. Започваме с преваряването на дисковете, след което ги натрошаваме на толкова дребни частици, колкото искаме да бъдат своеобразните акценти. Взимаме лепило за текстил и ги разполагаме върху яката, след което оставяме да изсъхнат.