0

А мерикански астрофизици изчислиха за пръв път колко светлина и топлина генерира ядрото на Млечния път и откриха в неговата периферия енергия с неизвестна природа.

Американски астрофизици изчислиха за пръв път колко светлина и топлина генерира ядрото на Млечния път и откриха в неговата периферия енергия с неизвестна природа.

Става дума за разработка на авиационния университет Ембри-Ридъл в град Дайтона. Екипът на доц.Матю Хафнър получили данните за своя анализ от 20-годишните изследвания на телескопа "Уисконсин Ейч Алфа мапър". Той е бил построен в Чили в средата на 90-те години за наблюдение на светенето на йонизираните атоми на водорода. Те са били открити в междугалактическото пространство над и под диска на нашата галактика още в края на 70-те години.

Използвайки снимките от телескопа, учените са могли да измерят колко силно е йонизирана междузвездната материя в различните региони на ядрото на Млечния път. Те съумели да определят и източниците на тази йонизация. От една срана тези измервания показали, че в близост до Sgr A главни източници на енергия се оказали младите звезди. Това съответства на сегашните представи за външния облик на галактиката ни.

Но от друга страна учените установили, че нещата не стоят така в покрайнините на ядрото на Млечния път. Атомите на водорода и на другите елементи се йонизирали от неизвестен източник на енергия ,чиято природа не е ясна и досега на астрофизиците. Спектърът на изработеното от тях излъчване много приличал на светенето, породено от особен клас обекти - Liner галактиките.

Междувременно Изследователи от шведския университет в Упсала разработиха нов математически модел за предсказване на измененията на нивата на слънчевото излъчване, пише изданието Солар дейли.

Новото решение ще позволи съставянето на прогнози за изработената енергия от соларните електростанции с голяма точност.

"Новият модел служи за предсказването на нивата на слънчевата енергия за една минута, за един час или един ден. Той е прост за използване и обучение, но осигурява рекордна точност, коsто беше демонстрирана в практиката с реални данни. Резултатите от прогнозите бяха съпоставени с предсказанията на пет еталонни модела в отрасъла и се оказаха най-достоверни", заяви ръководителят на проекта Йоаким Мунхамал.

Решението е основано на скритите модели на Марков - статистически подход, при който се провежда имитация на марковски процес с неизвестни параметри за предсказване на неизвестни променливи въз основата на наблюдения. Този процес носи случаен характер и предполага, че еволюцията на зависимата променлива не се влияе от предшестващи събития при условие, че текущото положение е фиксирано. Моделът дели слънчевото излъчване на нива и разчита вероятността за възникване на всяко едно от тях, съпоставяйки прогнозите и фактическото значение в процеса на обучение.