0

М ащабна изложба с произведения на три поколения именити художници – Митьо, Недко и Димитър Солакови, може да се види до 19 януари 2010 г. в Художествена галерия „Христо Цокев“, Габрово. Събитието е част от поредицата „ФамилииТЕ“ на Община Габрово.

Мащабна изложба с произведения на три поколения именити художници – Митьо, Недко и Димитър Солакови, може да се види до 19 януари 2010 г. в Художествена галерия „Христо Цокев“, Габрово. Събитието е част от поредицата „ФамилииТЕ“ на Община Габрово.

Изложбата „Солакови“ говори за артисти, свързани, макар и по различен начин, с

едно конкретно място – Габрово

и със съвремието ни в неговото безспирно течение и промяна. В пространствата на галерията тя се покрива с представата за активно енергийно излъчване на творчески възможности с изходна точка този град. Ако Митьо Солаков (1931-2010) с точните си портрети и изразителни монументални композиции се намира близо до самия източник поради почти постоянното си присъствие в града, то „вълните“ от изложби и колекции при сина му Недко (1957) и внука му Димитър (1987) са в постоянното разширение на това хипотетично излъчване и обикалят света от Ню Орлиънс до Сидни.

Творбите на Митьо Солаков представят изкуството на страната от трудния период на изолация от света през втората половина на ХХ в. Тръгвайки от изобразителния реализъм в ателието на проф. Иван Фунев в Художествената академия в София, по-късно, чрез обобщени форми и лаконични монументални композиции, той се стреми да отрази обречената утопия на онова, което днес неуважително наричаме „соц“. Портретите му от габровските колекции на обикновени, но винаги любими хора, или на публични личности с точно уловените им характеристики, остават едновременно особени и разпознаваеми. А паметниците и паметните знаци в града и около него, реализирани от скулптора, вече живеят извън времето си.

Недко Солаков (1957) е българският художник на света. Участник е в множество изложби на почти всички континенти – 2 пъти на Документа в Касел, 6 пъти на Венецианското биенале, 3 пъти на Биеналето в Истанбул, 2 пъти на Биеналето в Гуангджу, както и в Лион, Тирана, Москва, Сидни, Катманду, Рига... За откриването в Габрово той дойде седмица след вернисажа си във Виена, в момента негови работи са показани и в пловдивската галерия „Сариев“, а следващият му проект е в Париж – в „Космополис #2“ на Центъра „Помпиду“, където ще се представи и най-младият Солаков – Димитър.

Много от историите на Недко, а той е всепризнат

майстор на визуални разкази

и коментари с рисунки и текст, имат за отправна точка ако не точно родния му град, то топоса България, за чиято история и култура Габрово има изключителен принос. Галериите в Габрово са имали шанс да придобият ранни живописни произведения на художника. В тази обширна, макар и далеч не изчерпателна експозиция на някогашния Недко Солаков, се усещат корените на смелостта му да се развие до днешния блестящ и обстоятелствен, пълен с нюанси разказвач. Като част от проекта той представя и „Пестеливи драсканици“ в Дома на хумора и сатирата в града едновременно с изложбата в галерия „Цокев“.

Голямата инсталация „История на изкуството – кратка версия“ (2014) на третия участник – Димитър Солаков, метафорично обхваща цялата изложба. В нея младият автор за кратко нахлузва обувките на предците си и иронично се пробва в образци от миналото.

Поредицата „ФамилииТе“ представя творчеството на известни семейства, свързани с Габрово, които имат принос за културния, икономически и обществен живот. В нея досега са гостували Рада, Теди и Иван Москови, цигуларите Минчо Минчев и синът му Николай Минчев и др.