0

И здателство „Български бестселър - Национален музей на българската книга и полиграфия“ представя една необикновена книга за зачертаваните моменти от историята на родното изкуство. „Неосъщественият музей“ от Калин Николов е създадена по желание и със съучастието на писателя Радой Ралин.

Издателство „Български бестселър - Национален музей на българската книга и полиграфия“ представя една необикновена книга за зачертаваните моменти от историята на родното изкуство. „Неосъщественият музей“ от Калин Николов е създадена по желание и със съучастието на писателя Радой Ралин.

Двамата се срещат с редица наши художници, чиято младост и първи стъпки са в периода на Втората световна война или малко след нея. Задават им въпроса: „Какво мечтахте и какво се случи с вас като художнически живот?“. Така личните истории на творците разкриват социалните, културните и политическите тенденции, отразени по един или друг начин в споделените спомени. Изповедите докосват начина, по който разглеждаме феномена на културата и я преобразяват в непосредствен и обзорен човешки контекст. На фона на разказаното са допълнени факти за контактите на българските художници с модерни световни тенденции, плашещи и непостижими, забранявани и строго контролирани у нас десетилетия наред. Както и за творци, които поне правят опити да пресекат тези бариери.

Естествено изкуството е зона на неизбежни конфронтации. В отрязъка време, на който е посветена книгата, особено важни са състоянията от смущаващите срещи с модерните тенденции. Драматично, възнаграждаващо и предизвикателно изживяване. Но много повече са били страховете за бягство от дръзкото и новаторското, недоверието спрямо непознатото. „Неосъщественият музей“ е рядка по рода си книга, интересна с гледните точки в нея, панорамността и богатата си фактология с конкретни примери.

Калин Николов всъщност е художник, но в годините се е проявявал като автор на редица изследвания. Има и книга за художника Атанас Пацев (един от най-модерните ни живописци от втората половина на ХХ век), както и каталози с изкуствоведски изследвания. Работи в Националната галерия.