0

Н яма нищо по-хубаво от това да си набереш свежа салата, билки, подправки или репички от перваза на прозореца посред зима.

Ето няколко растения, които можете да отглеждате на една ръка разстояние в кухнята.


Подправки


Това са най-често срещаните растения, които отглеждаме в кухнята. Свежите билки, които откъсваме с ръка или ножица, са чудесна идея. Подправки като мащерка, розмарин, риган или магданоз се отглеждат най-често. Но може да обмислите и идеята да отглеждате растения като лавандула или мента, от която ще можете да си варите чай.

Няма нищо по-хубаво от това да си набереш свежа салата, билки, подправки или репички от перваза на прозореца посред зима.

Ето няколко растения, които можете да отглеждате на една ръка разстояние в кухнята.


Подправки


Това са най-често срещаните растения, които отглеждаме в кухнята. Свежите билки, които откъсваме с ръка или ножица, са чудесна идея. Подправки като мащерка, розмарин, риган или магданоз се отглеждат най-често. Но може да обмислите и идеята да отглеждате растения като лавандула или мента, от която ще можете да си варите чай.

Кълнове


Кълновете са чудесни, защото нямате нужда от почва, за да ги отглеждате. Когато искате да ги засявате, уверете се, че купувате семена, които са специално обработени за покълване. Много зеленчукови семена, предназначени за градината, се напръскват с инокулант или други химикали.


Кейл


Кейлът лесно се отглежда на перваза на прозорец, особено ако го берете, докато е още малък, пише „Рурълспраут“. Може обаче да изберете и някой от дребните видове. Можете да откъснете няколко листа за смути или да ги добавите към сандвича си.

Репичките също са идеални за отглеждане на прозореца. Те не се нуждаят от дълбока почва, а повечето варианти порастват в рамките на месец. Когато някои са готови, можете на тяхно място да засадите нови.


Салата и спанак


Друг очевиден избор е салатата. Изберете сортове, които порастват отново след отрязване, за да имате вечно зелен прозорец. Не се притеснявайте, че ще станат горчиви от твърде много топлина. Спанакът също може да се отглежда на перваза. Той е пълен с желязо и всички видове витамини. Добавете го в салати или го сложете върху пицата си.


Чери


Ако гледате домати на закрито, в повечето случаи те ще имат нужда от допълнителна светлина от специална лампа, за да узреят. Но не е лоша идея да отглеждате на прозореца си чери домати. Ако сложите и лампа, ще имате чери за салата през цялата година.


Ако обичате люто, непременно си отглеждайте няколко саксийки с люти чушлета у дома. Най-добре е да изберете някои по-малки сортове.


Зелен лук


Зеленият лук също е идеален за отглеждане на прозореца. Същото важи и за пресния чесън. Дори да искате по-късно да го преместите в градината, можете да го засадите в саксия на перваза.



Изберете южен прозорец


Прозорец с южно изложение е идеалният избор, за да си направите малка градина у дома. Следващият най-добър избор е западния прозорец. Ако отглеждате растения през зимата е важно да се уверите, че те получават възможно най-много светлина.

За целта можете да сложите LED ленти, които да компенсират недостатъчната светлина през по-мрачните месеци.

Всяко растение в отделен съд


Най-добре е всяко растение да се засади в свой собствен съд. Можете обаче да засадите и няколко растения в по-голям продълговат сандък. Можете също така да сложите под контейнерите плосък съд с камъчета. Добавяйки вода към тях ще помогне на растенията да се снабдят с влагата, от която се нуждаят. Ключът е осигуряване на добър дренаж, тъй като вашите зеленчуци напрактика ще се превърнат в стайни растения. Затова се уверете, че какъвто и контейнер да изберете, той има дупки за дрениране, така че корените да не подгизват.


Не забравяйте наторяването и опрашването


Тъй като вашите растения няма да могат да получават хранителни вещества от почвата навън, вие трябва да им доставяте всичко от това, което им е необходимо. Купете си добре дренирана, доброкачествена почвена смеска. След това можете да прибавите органичен тор и малко компост. Тъй като зеленчуците ще се снабдяват с хранителни вещества от почвата, не забравяйте да наторявате регулярно.

Много е важно да се уверите, че зеленчуците, които искате да отглеждате, са самоопрашващи се. Но дори тогава е необходима малка помощ от ваша страна.

За целта използвайте стара четка за зъби или чиста четка за рисуване.