0

Л удост по зарзавата в лилаво обхвана българските градинари. Това лято  фейсбук групите на хоби зеленчукопроизводителите гъмжат от снимки на екзотичен зарзават в лилаво. Като се започне от домашно отгледани зелен фасул, моркови, та се стигне до картофите.

Лудост по зарзавата в лилаво обхвана българските градинари. Това лято  фейсбук групите на хоби зеленчукопроизводителите гъмжат от снимки на екзотичен зарзават в лилаво. Като се започне от домашно отгледани зелен фасул, моркови, та се стигне до картофите.

Към обичайните червен лук, лилаво зеле и цвекло капак слага  черният чесън. Въпреки екзалтираните хоби земеделци, България вече има и първият професионалист градинар в спектъра на пурпура. Това е Павел Татарлиев от Копривщица.

През Румъния

Тази есен той ще предложи лилави патати, отгледани от него в Копривщица,

на щандовете на българска търговска верига, съобщи за в. „Телеграф“ земеделецът. Татарлиев ги отглежда от две години, като семето е купил от румънския фермер Габи Санду. Румънецът се прочу, след като обяви пред румънските медии, че от хектар лилави картофи може да се спечелят 200 хил. евро. Последният стана фейсбук звезда, след като от профила си започна да продава семе за ценните подземни топки.

Изгодно

Татарлиев успява да се свърже с румънеца и купува 100 кг семе за по 15 леи килото, което прави около 7,5 лв. за 1 кг.  Тази година той очаква от около 2,5 дка в Копривщица около 5 тона лилав патат. От миналата година досега може да се каже, че българинът е най-популярният човек не само в Копривщица, но и сред всички туристи, които пристигат там. Освен солените торти в лилаво в пицарията му, хората си поръчват предварително мрежи от по пет кг, за да не се редят на опашки. Татарлиев е и главният популяризатор на пататите, дори е разпечатил листовки, защото му омръзва да говори, шегува се той.   

Директен сорт

Земеделецът смята, че неговият колега от Румъния дори не знае какъв сорт е внесъл, защото е било нелегално, но е случил на семе. Той съди по това, че вече трета година картофите стават все по-добри и не се разпадат като другите жълти свои събратя. А те всички са хибриди, увери той.

Тепърва ще има истерия по лилавите зеленчуци. Причината е, че те са много полезни, действат антираково и са отлични срещу диабет, както и и срещу затлъстяване. На мен дори ми предлагаха семе от черен чесън и лилави моркови, но отказах. Тук в нашия край си е за картофи, обобщи той.

Без сърце

В интерес на истината една от най- големите вериги Метро от две години продава лилави картофи, но само за коледните празници. Според Татарлиев

те са вървели около 10 лв за кг. По този повод български баща е коментирал в социалните мрежи, че иска да направи подарък на сина си, но Метро са без сърце, заявил родителят. По- късно цените падат до пет лв за кг. Аз ги продавам за 3,50 лв за кг, заяви земеделецът от Копривщица.  

Франция  и Испания

Франция и Испания са страните в ЕС, в които експанзията по лилавото в градините е най-голяма. В Страната на петела лилавите патати се предлагат освен сурови, и като чипс и други разновидности от години. Испания пък произвежда лилав карфиол и лилаво - кафяви домати, които се внася и в България. Търговец на зеленчуци от бутиков магазин в района на Сточна гара каза пред Телеграф, че карфиолът върви по над 7 лв. за кг, но няма проблем с реализацията му. Кафяво лилавите домати също са на подобни космически цени, но са вкусни и си имат верни клиенти.

 

 

Колкото по- виолетови, толкова по-кльощави

 

Знаете ли че индианците в Южна Америка изяждат огромни количества картофи и моркови, а си остават тънки като клечки. Защото ядат лилави грудки. Това попита и си отговори сам Павел Татарлиев, първият известен земеделски производител от Копривщица, който отглежда върху близо 3 дка лилави картофи в България. Той и съпругата му са направили множество проучвания за свойството на пурпурните грудки и са установили тази зависимост.

Родината на лилавите картофи е Перу, където те се отглеждат на големи височини в планините по тъй нареченото терасовидно земеделие. Лилавите картофи и въобще грудки нямат захари и нишесте като другите им жълти събратя, а много фибри. Това ги прави изключително полезни за хора с диабет и затлъстяване. Те са много силен антиоксидант и противоракова храна. Съдържат антоцианин, който дава лилавия цвят на пататите и другите лилави зеленчуци.

Също така поради липсата им на захари и нишесте, дори и когато се пържат, но до 180 градуса, каквито са здравните предписания на Европейския съюз, те не образуват вредното вещество   акриламид. Точно такива картофки той предлага в известната си пицария в Копривщица. Според Татарлиев всички останали жълти сортове картофи, които са хибриди, пълни с нишесте, образуват този химикал, който е изключително вреден за човешкото здраве. Пред неговото заведение местните хора, а и туристите могат да си купят от щанда лилави картофи за домашна употреба. А един от хитовете за гостите е солената лилава торта от пурпурни патати.