0

П рез изтеклия седемдневен период в Западна и Централна България падналите валежи в Ново село, Видин, Враца, Лом, Оряхово, Плевен, Велико Търново, Свищов, Кюстендил, Пазарджик, Стара Загора, Казанлък, Сливен и Чирпан бяха 20-30 mm, а в районите на Кърджали и Сандански и над 50-60 mm.

През изтеклия седемдневен период в Западна и Централна България падналите валежи в Ново село, Видин, Враца, Лом, Оряхово, Плевен, Велико Търново, Свищов, Кюстендил, Пазарджик, Стара Загора, Казанлък, Сливен и Чирпан бяха 20-30 mm, а в районите на Кърджали и Сандански и над 50-60 mm.

 Тези валежи подобриха както почвените запаси от влага в горните 20-30 cm, така и условията за протичане на вегетационните процеси при вече засетите и поникнали есенни култури.
През следващия период агрометеорологични условия ще се определят от температури над климатичнaтa нормa за третото десетдневие на ноември. Вегетационните процеси при есенните посеви ще протичат с нормални темпове. Прогнозираните чести валежи в по-голямата част от страната ще продължат да подобряват влагозапасите най-напред в горните, а след това и в по-дълбоките почвени слоеве.


През периода при пшеницата предимно в източните части от страната - Главиница, Карнобат, Долни чифлик и Силистра ще протичат фазите: трети лист, преход към братене и братене. При посевите засети в края на месец октомври и през първото десетдневие на ноември ще се наблюдават фазите поникване и начално листообразуване. Тези фази ще се наблюдават в районите на Търговище, Бъзовец, Павликени, Кнежа, Казанлък и Кюстендил.
През периода сезонните агротехнически мероприятия са свързани със: извършване на фитосанитарни дейности в овощните насаждения (почистване от листа и мумифицирани плодове, отстраняване на сухите клони и остъргване на старата и напукана кора); почистване на площите използвани за отглеждане на зеленчукови култури от растителни остатъци; изкореняване на болните от бактериален рак лози в лозовите масиви, запасяващо торене с фосфорни и калиеви торове и загребване на лозовите главини; провеждане на дълбока оран на полетата предвидени за пролетни окопни култури. Условия за работа на полето ще се създават в дните от средата и самия край на периода, когато се прогнозира относително малка вероятност за валежи.
Драгомир Атанасов
Агрометеоролог в НИМХ