0

Т елешки стекове на цени от 199 лв. за кг е все още мисия трудна за България. Въпреки че вече има много американски фирми, които внасят и продават това месо дори и по интернет, българските говедовъди такива цени не могат да постигнат.

Телешки стекове на цени от 199 лв. за кг е все още мисия трудна за България. Въпреки че вече има много американски фирми, които внасят и продават това месо дори и по интернет, българските говедовъди такива цени не могат да постигнат.

Начин на отглеждане
Това каза легендата в новото месодайно говедовъдство Младен Радев. Въпреки големите инвестиции, повечето от тях трудно реализират елитното месо на българския пазар на цени, каквито заслужават и биха искали. Една от основните причини е високата себестойност, скоято работят, каза Радев. Все още виждам, че повечето от фермерите гледат животните, а не ги угояват. Угояването изисква специален начин на хранене, както и внимателен подбор на породите и работа върху генетиката на стадата. Защото храната заема най-висок процент в себестойността. А от нея зависи и качеството на месото.
Мраморирано месо
В България все още няма мраморирано месо, което всъщност е ценното и скъпото, обясни Радев, който притежава кланица. Това е телешкото, което е омазнено, докато у нас все още популярно е розовото телешко без мазнини, като резултат от традициите в кухнята и развъдната дейност от времето на соца. Дори и да има фермери, които успяват да отгледат такива животни, те много рядко могат да го продадат като такова. Няма развит пазар и вкусове. От една страна. От друга няма ресторанти, които да са постоянни клиенти за него.


Звезди
Така например в големите градове има снобарски и скъпи заведения. Те обаче не развиват кухня със собствена физиономия . Понякога в листите си могат да включват скъпи ястия и скъпи вина, но това не е традиция, която да очертава стила на съответния ресторант. Това пък се отразява и на производителите на месо. Те нямат устойчив и стабилен пазар, който да ги кара да инвестират и държат на определено качество.
За да не загубят повечето от тях предпочитат да продават отбити телета на сигурен пазар какъвто е Косово. Защото тези инвестиции трябва да бъдат „избити“ по някакъв начин, обясниха експерти от развъдната асоциация за месодайни животни. В момента най- големият търговец на телешко е косовец. Нашите телета се изнасят живи и се доугояват там.
Цена
Минималната цена на едро на родните стекове е е 20 лв. за прясно месо. А в магазините би трябвало да върви по 26-27 лв за килограм, според Радев. Вносът от САЩ в същото време е от 50-60 лв. нагоре за килограм. Има такива, които стигат и до 200 лв. за килограм.
Абърдийн ангус
Смята се, че породата абърдийн ангус е тази, която дава най- добрите и елиитни стекове. Може би затова повечето от фермрет, които решиха да се занимават с месодайно говедовъдство инвестираха най-много в такива стада. Все още обаче сивият сектор е твърде голям и една отосновните пречки за нормалното развтие на сектора. Според Радев той достига над 80%. Най- добрите абърдийни са ирландските, убеден е Нкоай Димов от Ямболско. Неговата ферма може да се изплозва за учебен център, защото е събрала по-известните породи в месодайното направление в света като лимузини, абърдини и сементали.

Месото зрее при 2 градуса

За да е вкусен стекът, месото трябва да е омазнено, тоест мраморирано, разказва фермерът Николай Димов пред АгроПловдив. Животното трябва да е на високопротеинова диета.
След това премиум месото трябва да узрее. Поставя се в специална камера, в която се държи при температура от 0 до 2 градуса при влажност между 75-80 %. Зрее между 20 и 40 дни. Колкото повече зреят толкова по-крехки стават стековете. След това се пекат на загрята скара минимум пет минути и са готови, разказва Николай Димов.