0

Г одишните проверки за състоянието и ползването на земеделските земи от държавния поземлен фонд (ДПФ) ще се извършват задължително и на терен, а не само по документи, като при нарушения договорите ще бъдат прекратявани.

Годишните проверки за състоянието и ползването на земеделските земи от държавния поземлен фонд (ДПФ) ще се извършват задължително и на терен, а не само по документи, като при нарушения договорите ще бъдат прекратявани.

Това предвижда една от промените в Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които земеделското министерство предложи за обществено обсъждане, съобщи Агри.бг.  
Сегашният правилник позволява проверките за ползването на държавни земи да се извършват само по документи.


Разминаване
Затова в правилника ще бъде въведено допълнително изискване проверките на тези земи да се извършват задължително и на терен. Целта е да се установи дали насажденията се създават и отглеждат в съответствие с договора, а при нарушения той ще се прекратява. Така ще се завиши контролът от министерство на земеделието по отношение на дългосрочните договори, които са правно основание за получаване на субсидии, посочи министърът на земеделието Десислава Танева.  
Бивши ТКЗС
Друга промяна в правилника ще уточни, че оценки на недвижими имоти, останали от бившите ТКЗС-та, ще се възлагат единствено от директорите на областните дирекции „Земеделие”.
Сега това не е изрично уредено и има случаи оценките да се възлагат от кандидати за покупката на такива площи или сгради.
С промяната „ще се спестят разходи на заявителите, а и ще се защити интересът на държавата в лицето на МЗХГ, като се изготви независима от заинтересованите лица реална пазарна оценка на имотите”, коментира министърът. Тя предлага да бъдат променени и допълнени действащите процедури за продажба на незастроени, негодни за земеделско ползване и неподлежащи на възстановяване земи, както и свободните земеделски земи в бившите стопански дворове.
Заобикаляне на правилата
Законът за земята дава предимство на съседите на бившите стопански дворове при участието им в търгове за продажба на части от това държавно имущество. Сегашният правилник за приложение на закона обаче позволява практики, които ощетяват държавата.
Често с една заповед на областния директор се обявяват два търга – първо за съседи, а след това и за всички желаещи. Заедно с това обаче има и възможност за „заобикаляне на правилата”, като се узаконява търг само с един участник съсед, който предлага непазарно ниска цена. 
Становището на министъра е, че липсата на ясни и подробни правила, които да разграничават процедурата за провеждане на търг за съседни имоти от общите търгове, дава възможност за заобикаляне или неправилно тълкуване на действащата нормативна уредба.
Това нарушава правата на заинтересованите кандидат-купувачи и държавния интерес.
Обществено обсъждане
Затова проектът за промяна в правилника предвижда такива държавни земи да се обявяват само на общ търг, на който могат да участват всички заинтересовани лица.
Предложеният проект уточнява, че началната оценка на земите и имотите не може да бъде по-ниска от данъчната оценка, увеличена с 10%.
Срокът за обществено обсъждане на промените в правилника по Закона за земята е до 28 октомври тази година.