0

Р ядко жените кърмят повече от 9 месеца или година. Това обясни пред „Монитор“ консултантът по кърмене Ася Демирева. Причината е, че смятали, че това е достатъчно. От 1 до 7 август отбелязваме Световната седмица на кърменето. Мотото на кампанията тази година е „Защитата на кърменето: споделена отговорност".

Рядко жените кърмят повече от 9 месеца или година. Това обясни пред „Монитор“ консултантът по кърмене Ася Демирева. Причината е, че смятали, че това е достатъчно. От 1 до 7 август отбелязваме Световната седмица на кърменето. Мотото на кампанията тази година е „Защитата на кърменето: споделена отговорност".

Последните данни на Националния център по заразни и паразитни болести за 2020 година показват, че у нас само при 10,4% от новородените кърменето започва през първия един час. Статистиката сочи още, че 18,6 на сто от бебетата на възраст между 4-6 месеца са изцяло на кърма. Световната здравна организация препоръчва изключително кърмене до момента на захранването, след което бебето да получава твърда храна на фона на кърмене (това важи и за въвеждането на алергените). Все повече педиатри в България се придържат към международните препоръки.

„Всяка жена може да кърми, но не всяка жена може да кърми 100%“, коментира Ася Демирева. Тя признава, че в сравнение с нашите родители днешните жени все по-малко хранят естествено бебетата си. Отдава го на това, че хората като цяло все повече се отдалечават от природата.

„Ние бягаме от всичко, което е естествено. Ако човек погледне какво е модерно – вежди, скули, бради и т.н., и му става ясно, че натуралните неща не са на мода“, обясни консултантът. По думите й най-често жените срещат проблеми с количествата на кърмата си вследствие на хормонални нарушения, които в една или друга степен засягат развитието на млечната жлеза. Наличието на хормонален проблем обаче не означава задължително, че дамата няма да може да кърми. Затова е много сложно да се даде точна формула защо една жена не може да кърми.

„Много жени мислят, че като кърмят 9 месеца или една година, това е дълъг период. Рядко кърмят повече, а 9 месеца или една година е чудесна, но не оптимална продължителност. Добре е кърменето да продължи над 18 месеца, а най-добре би било да се придържаме към оптималните 24 месеца“, съветва консултантът. Според нея кърменето е начин на живот, който има много позитиви. Именно заради това по света това е държавна политика, защото е пряко обвързано със здравето на поколението.

„За съжаление у нас това не е така. А майчиното мляко спомага развитието на мозъка при бебетата, намалява риска от развитието на редица заболявания при децата като диабет, бронхити, астма, отити, атопичен дерматит, а в по-късна възраст е превенция и на сърдечносъдови заболявания“, коментира тя.

Освен това кърменето занижава риска за майката от анемия след раждането и доказано намалява риска от развитие на рак на гърдата с близо 30% и на яйчниците с 20 на сто, като ефектът се увеличава с продължителността на кърменето.

„Кърменето е естествен процес и не е интимен момент, тъй като все пак е просто хранене“, подчертава Демирева. Често в практиката си обяснява на младите майки, че няма понятие като нехранителна кърма. Майките обаче могат да влияят в известна степен върху качеството и малко на количеството на мазнини в млякото. А бебетата, особено на възраст под 2 годинки, имат нужда от качествени мазнини в менюто, за да се подсигури оптимално развитие на мозъка. Според експерта майчиното мляко е най-балансираният източник на мазнини в идеални пропорции. По думите й дамите могат да подобрят качеството на млякото.

„По-качествени мазнини в менюто на майката означава по-качествени мазнини и в кърмата. Допълнителният прием на Омега 3 повлиява благоприятно количеството им в млякото“, съветва още консултантът.

Тя споделя, че най-често жените я търсят за проблеми с кърменето около втория месец и по-конкретно, че бебето отказва да се кърми. Причината е, че детето пораства и започва да опознава света.

„Минат ли първите 6-7 седмици, започват изведнъж да се хранят буквално за 10-ина минути. След което се дърпат яростно от гърдата и блъскат с ръчички“, казва Демирева и пояснява, че майките тълкуват това като липса на мляко. В такъв момент най-честите й съвети са кърменето да протича, докато бебето е сънено (на заспиване или на събуждане), майката да опитва да се разхожда, докато кърми, ако бебето е будно и да се старае да не го насилва.


През лятото бебетата пропускат хранене


През лятото кърменето е предизвикателство за кърмачките, обясни консултантът.

„От една страна, имат нужда от прием на повече течности. От друга страна, топлината успива бебетата и тогава може да пропускат хранене“, пояснява още Демирева. В такава ситуация тя предлага на майките, ако бебето е само на кърма, да се предлага по-често сучене, ако е новородено - да се буди за междинно хапване за по 2-3 минутки. Препоръчва се поне на 2 часа мъниците да се кърмят, когато са навън. Тъй като при кърмене в горещините от контакта кожа в кожа може да се получи изпотяване, за да се предотврати това, може да се слага тънка пелена между бебето и майката. За да няма изпотяване, се препоръчва кърмене в позата „футболна топка“ или легнали.