0

К ухнята е място за експерименти и творчество, забравете за притесненията! Ако нещо ви се струва добра идея – пробвайте! Ако не се получи – пробвайте пак. И не забравяйте – забавлявайте се, дори и най-голямата катастрофа може да се превърне в история, на която ще се смеете и ще разказвате с години. Вижте и кои са най-често срещаните грешки в готвенето, които да избягвате, за да се увенчаят кулинарните ви приключения с успешен завършек:

Кухнята е място за експерименти и творчество, забравете за притесненията! Ако нещо ви се струва добра идея – пробвайте! Ако не се получи – пробвайте пак. И не забравяйте – забавлявайте се, дори и най-голямата катастрофа може да се превърне в история, на която ще се смеете и ще разказвате с години. Вижте и кои са най-често срещаните грешки в готвенето, които да избягвате, за да се увенчаят кулинарните ви приключения с успешен завършек:

Прочети рецептата докрай, преди да започнеш да готвиш
И най-добре подготви предварително всички необходими продукти, преди да пристъпиш към готвенето. Измери количествата, измий и нарежи зеленчуците, подготви месото – и отново прегледай процеса на приготвяне. Така ще си сигурен, че няма да пропуснеш нещо важно в бързината.

Не забравяй да опитваш непрекъснато
Готвенето не е точна наука, а творчески акт, и докато стигнеш онзи момент, когато ще си достатъчно добър да прецениш на око, не се притеснявай да опитваш във всеки един етап от приготовлението на храната. Всичко в процеса може да варира и да окаже влияние – продуктите, печката, надморската височина… Пробвай и за да си сигурен, че вкусът, който получаваш, е този, който търсиш.

Къкрене или кипене? 
Може да ти се струва, че няма огромно значение, и че с по-високата температура ще съкратиш процеса на варене, но резултатът може да е далеч от желаното – жилаво месо, преварени зеленчуци и т.н. Ако в рецептата пише да оставиш да къкри, значи търсиш само по някое и друго балонче по повърхността – и се въоръжаваш с търпение. Нали знаеш за бързата работа.

Опознай фурната си, за да я обикнеш
В идеалния случай, когато пише 250 градуса, това би трябвало да са точно 250 градуса, но в реалния живот фурните често правят каквото си поискат. Обърни внимание на начина, по който пече фурната ти – например дали има по-горещи места от други, и използвай термометър, за да си сигурен в температурата.

Следвай пропорциите
Да, изкушаващо е да се развихриш в кухнята и да се изживяваш като истински шеф готвач. Но някои ястия са по-специфични от други и имат нужда от по-стриктно съотношение между количеството на съставките. За по-сигурно, особено в началото, се придържай към посоченото в рецептата и използвай мерилки.

Разтопено или размекнато масло? 

Случва се на всеки – забравяш маслото в хладилника, и да го извадаш точно преди да почнеш да готвиш. Но вместо да го разтопиш на котлона, по-добре го нарежи на малки парченца и го остави на стайна температура. Няма да отнеме много време, а ефектът е много различен, особено когато става дума за десерти и печива.

Изчакай тигана да загрее добре
Една от най-често допусканите грешки – пускаш котлона, слагаш мазнината и хвърляш вътре лука. Само дето така трудно ще стигнеш до “запържете лука до златисто”. Изчакай тигана да се загрее наистина добре (ако си мислиш, че е добре загрят, изчакай още малко), преди да добавиш мазнината.

…Остави вътре достатъчно място 
Може и да си мислиш, че ще стане по-бързо и лесно, ако събереш всички картофи или парчета месо в един тиган, но храната отделя влага, докато се готви. Ако вътре в тигана няма достатъчно място, резултатът ще са меки и задушени, вместо пържени, картофи.

…И не се бъркай много
Не се предавай пред изкушението да обръщаш пържолата прекалено често, за да видиш станала ли е. Остави храната в тигана толкова време, колкото й е необходимо, преди да се намесиш. Един сигурен начин да разбереш дали е време за обръщане, е когато шпатулата лесно и без проблемно влиза между храната и тигана.

Огледай добре месото, преди да хванеш ножа
Освен ако не тренираш за челюсти. Да знаеш как да нарежеш месото е особено важно, за да избегнеш жилави твърди парчета, които няма значение колко дълго ще готвиш. Реже се срещу, а не по посока на мускулните влакна.

Шокирай зеленчуците
Нищо чудно, че толкова много деца не обичат зеленчуци – и ние се мръщим, ако ни сервират меки, кашкави зелени бобчета или броколи. За да го избегнеш, след като зеленчуците са прекарали необходимото им време във врящата вода (обикновено между 3 и 7 минути) и са придобили онзи ярко зелен цвят, или ги сервирай веднага, или ги потопи в купа с леденостудена вода, за да спреш процеса на готвене.

Дай време на месото
Директно от хладилника във фурната не е добра идея – остави месото на стайна температура за 15-30 минути, преди да пристъпиш към готвеното му. В противен случай резултатът може да е неравномерно готвене (препечено отвън, сурово отвътре).

Обезмазнявай супата
Мазнините може и не са толкова вредни, колкото си мислехме дълго време, но това не е причина да ги искаме в неограничени количества, особено в супата си. Докато се готви, не пропускай да обираш излишната мазнина от повърхността с лъжица на всеки 15-ина минути.

Няма как да сбъркаме със салатата, нали така?
Всъщност има. Подправи салата точно преди сервиране, за да избегнеш потъмняването и омекването на зеленчуците.

Поне пастата е лесна
Така е, до момента, в който не се озовеш пред чиния с лепкава паста. За да го избегнеш, е важно да осигуриш възможно най-много пространство на пастата – използвай най-голямата тенджера, която имаш, и повече вода (да се чете – много повече вода). Не добавяй олио, за да избегнеш слепването – мазнината впоследствие ще попречи на пастата да поеме вкуса на соса.

Дай време на храната да почине
Знаем, че вече нямаш търпение, но последният етап от готвенето е един от най-важните. Остави месото да почине няколко минути, за да освободи соковете си и да разгърне вкуса и аромата си, изчакай тавата да изстине, преди да извадиш хляба или сладкиша, за да не стане глетав. Пак ще повторим – бързай бавно!

Използвай качествени продукти
Добрата храна започва с добрите продукти – трудно ще приготвиш нещо изключително с нискокачествена продукция. Най-важните елементи в едно добро ястие – месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци – избирай внимателно и се отнасяй с любов и грижа към тях, и резултатът няма да разочарова.

Не се отчайвай
Препържен чесън, препечени ядки… понякога в процеса на готвене изпускаме момента. В този случай най-добре да започнем отново. Но ако нямаме друг избор, и пилето във фурната е далеч от съвършенство, нищо не може да се направи. Сипи си една чаша вино (и после още една), за да преглътнеш сухото месо, и се усмихни – светът не е свършил!

Източник: farmhopping.com