0

Щ ом август е следобедът на годината, то тогава неделя е следобедът на дните. Опънете си краката – под бюрото или на шезлонга, и се насладете на най-интересните новини от света в рубриката „Този шарен свят“.

Щом август е следобедът на годината, то тогава неделя е следобедът на дните. Опънете си краката – под бюрото или на шезлонга, и се насладете на най-интересните новини от света в рубриката „Този шарен свят“.

Започваме с кучета, защото те са началото и края на всичко, питайте всяко уважаващо себе си момиче. Те биха заменили всеки мъж за гушкаво куче, а за 368 кученца бива заменили всички мъже.

Та в този ред на мисли, организаторите на карнавал за кучета в Охайо, САЩ, съобщават, че 368 питомци са позирали за снимка в рамките на проявата, с което е поставен нов рекорд на Гинес.

Представителката на Рекордите на Гинес Британи Дън отбелязва, че броят на кучетата е отчетен по индивидуалните фотографии, а не по общата снимка, заснета от дрон.

Предишният рекорд за най-масова кучешка фотосесия беше поставен във Филипините през 2017 г. Тогава за снимка "позираха" скромните 123 кучета.

Само кучетата биха понесли да са толкова близо в тази жега. После защо е толкова самотно през лятото. Потта разединява, феромоните събират, помнете.

Тазгодишният месец юли, белязан от изключителни горещини в Европа, е най-горещият регистриран някога в света, като изпреварва юли 2016 г.. Това сочат данни на европейската служба "Коперник" за климатичните промени.

"Месец юли обикновено е най-горещият през годината в света, но според данните ни тазгодишният юли е и най-горещият регистриран някога - заяви директорът на службата Жан-Ноел Тепо. - С увеличаването на парниковите емисии и въздействието от покачването на глобалните температури рекордите ще продължат да валят."

Данните на "Коперник" показват, че през юли т.г. живачният стълб се е повишил с 0,04 градуса Целзий в сравнение с предишния рекорд през юли 2016 г., когато имаше силно влияние на феномена Ел Ниньо.

От жегата отиваме право при вечният дъжд и червените лица. Тези два феномена обясняват може би следващата новина.
Национално проучване установи, че една трета от британците не консумират вода всеки ден, ти да видиш.
Около 20 процента от анкетираните доверили, че за последно са пили чаша вода преди повече от седмица. Проучването било поръчано от компанията за безалкохолни напитки "Бритвик". Около 52 процента от респондентите заявили, че не обичат да пият вода от кранчето. Шейсет и два процента от анкетираните пък не покривали препоръчителната дневна норма за пиене на вода, която е от 2 до 2,5 литра.
Лекарите предупреждават колко е важно да поддържаме тялото си хидратирано, особено в летните жеги. Нашият организъм е съставен от 60 процента H2O и когато се дехидратираме, страдаме от главоболие и отпадналост. Изследването установило, че почти половината от британците, страдащи от главоболие (41 на сто), са в някаква степен дехидратирани. А в дългосрочна перспектива това води до запек, намалена бъбречна функция, камъни в бъбреците и инфекции в уринарния тракт. (Сигурно пият бира и затова гласуват за развод с Брекзит бел. авт)

Виенчани пък се произнесоха срещу ароматизираните вагони на метрото, след като местните власти им бяха предложили четири ухания, които да бъдат впръсквани в подземната железница.
Жителите на столицата имаха право да избират между ароматите на чай, грейпфрут, сандалово дърво и пъпеш. Пробно тези ухания бяха впръсквани в продължение на един месец във вентилационните системи на четири композиции на метрото по две от петте линии.
След проведената анкета се оказа, че 21 хиляди виенчани са против всякакви ухания, докато 16 хиляди се произнесоха в полза на ароматизирания подземен транспорт. Агенцията отбелязва, че качеството на въздуха във виенското метро беше подобрено през месец януари, когато беше въведена тотална забрана за консумация на храни по всички линии.

Стига толкова потене, аромати, аводни състояния и кучета. Време е за малко поезия. Авторът, който съм си харесал по времето на писане на рубриката, е Салваторе Куазимодо. През 1959 година той получава Нобеловата награда за литература. Съвсем заслужено, макар той самият да не смята така. А за мен това е най-доброто късо стихотворение. Ето го и него, а и, разбира се, приятна неделя!

 


Човек е сам върху сърцето на земята,

пронизан от едничък слънчев лъч.

И ненадейно пада вечерта.