0

Т онове картофи залежават по складовете в Кюстендилско. Причината е пренасищането на пазара от евтини вносни картофи, които идват от Германия, Полша и Чехия.

Тонове картофи залежават по складовете в Кюстендилско. Причината е пренасищането на пазара от евтини вносни картофи, които идват от Германия, Полша и Чехия.

„Ние предимно работим с една от големите вериги. Това е основният ни пазар от 5-6 години, определено сме доволни. Доскоро те ни поемаха цялата продукция. Средно през тази година ще им пласираме заедно с други земеделски стопани от региона около 2500 тона“, обяви производителят на картофи от Кюстендил Олег Крумов.

По негови думи обаче в момента е много трудно да се говори за пласиране на продукцията на българския стар картоф. „Чух, че се внасят картофи на цени от 1 цент от Чехия и Германия. Поради тази причина няма и пазар за нас. В момента дори колегите са на мнение, че въобще не се продава картоф. Имаме някакви количества, които залежават. Ще изчакаме още една седмица и ще преценим какво да правим. Вариантите ни не са много, тъй като в България нямаме предприятия за преработка, остава да дадем продукцията си за храна на животните. Може би в момента в склада имаме 50-60 тона, които залежават“, казва още Крумов.

Сред другите проблеми, които срещат местните земеделски производители, е и намаленото търсене, тъй като в момента на пазара застъпват пресните картофи.

Пандемията

Цялата ситуация около пандемията обърка пазара при всички положения. Освен това се получи една дупка в търговията на картофи в България от около две седмици заради транспорта от Европа. След това буквално ни заляха от картофи. Навсякъде, където звъня по складове и борси, има вносен картоф, и то много. Като цената е 1 цент, ясно, че няма да се предпочетат по-скъпите. На Запад си получават субсидията на база продадено и изнесено количество от държавата, коментира още Олег Крумов.

За него, както и за останалите производители от Кюстендилски регион, основният пазар им е бил в София.

Той посочи, че в момента изцяло е ангажиран в кампания на засаждане на картофи, като работният им ден е от по 20 часа.

Организация

Олег Крумов е категоричен, че България не е успяла да направи организация, която да позволи на фермера да е само фермер – да може да произвежда, да е на полето, да работи и да мисли за полето, а не за всичко останало. „Ние пролетно време сме по полетата. Лятото се борим с жегите и напояването, след това идва есента и започваме да мислим за продажби и започваме да организираме пакетажи и транспорт. Въобще няма спирка. Докато при един фермер в Европа, неговата работа е да се научи как да го засади, да го засее и да го откара до базата на организацията. Ние тук обаче трябва да разбираме от всичко и да мислим за всичко. Що се отнася до търговията много по-добре се работи с търговските вериги, отколкото с борсите. Ние все още на „Дружба“ имаме клетка, но не я ползваме“, казва още Крумов, който отглежда картофи в селата Драговищиа, Стенско и Раждавица.

Той обработва около 2 500 декара площи, като освен картофи, отглежда лук и сладка царевица. В момента влага цялата си енергия в засаждането на картофите, като надеждата му е годината да е добра.


Саденето закъснява

Заради дъждовете закъснява засаждането на картофите в Кюстендилско, което се извършва в началото на април. Местните земеделци обаче са доволни, тъй като влажното време ще е по-благоприятно за развитието им. „Производството на картофи не е достатъчно и именно поради тази причина ние внасяме. Произведеният в България картоф обаче е по-скъп, защото ние го гледаме по съвсем друга технология. В Западна Европа всичко е механизирано, не се полива, тъй като има достатъчно влага. При нас заради горещините и почвите по време на сезона се правят по 6-7 поливки. Тогава целият ни екип е ангажиран два месеца и то денонощно. Това никъде не се прави в Европа, а отделно се получава и оскъпяване на картофа“, твърди още земеделският производител.