0

О тглеждането на пипер не е трудно, но може да се появят проблеми.

Отглеждането на пипер не е трудно, но може да се появят проблеми.

На първо място, важни условията на околната среда. Студените нощи са по-вредни за тази култура, отколкото топлината.

Пиперът обича температури между 21 и 27 градуса.

Когато отглеждате тази култура, трябва да имате предвид както дневните, така и нощните температури. Това е ключов фактор за реколтата, която ще добиете.

Важно е също така да знаете не само как да засеете семената, но и кога да направите това.

Ако живеете в по-топъл климат, можете да засеете семаната директно дв почвата. В повечето случаи обаче семената трябва да се засеят на закрито, заради дългия период на вегетация, пише „Рурълспраут“.

Засяване

Засяването на семената трябва да стартира 8-10 седмици преди разсадът да се премести в градината. Преместването в градината трябва да се случи 2-3 седмици преди датата на последния очакван мраз, когато нощните температури няма да паднат под 15 градуса.

Има трикове, с които да накарате семаната да покълнат. Това се случва в рамките на седмица, след като температурите са достигнали оптималните 21-27 градуса. Това е доста топло, в сравнение с температурите, необходими за други растения, които отглеждаме в градината.

За да ускорите процеса, вземете дебела кухненска хартия, намокрете я и я изтискайте. Когато тя е влажна, сложете вътре семената. Заедно с тях вътре сложете влажната хартия в найлонова торбичка на топло място. Подходящо място е отгоре на хладилника или кухненски плот.

Когато семената започват да покълват, можете да ги засеете в индивидуални контейнери, където те ще растат в следващите два месеца.

Светлина

Пиперът обича слънцето. Осигурете им 6-8 часа слънчева светлина за оптимален растеж.

Пиперът обича добре дренирана глинесто песъчлива почва, която е богата на органични вещества. Намерете му ново място в градината, за да спазвате сеитбооборота.

Трябва да подхранвате с компост, но имайте предвид, че твърде много азот в почвата им вреди. Пиперът расте по-бързо, но дава по-малко реколта.

Сладкият пипер узрява за два или три месеца. За лютите чушлета са необходими до 150 дни.

Каляване

Изчакайте най-подходящия момент за закаляване на разсада. Това означава да го излагане на по-ниски температури, така че привикне към външните условия. Не можете да вземете растението от парника и да го посадите направо в градината. Това ще бъде за него шок.

Вместо това пренесете разсада навън, когато температурите стигнат поне 18 градуса. Оставяйте го за няколко часа на открито всеки следобед за 3-4 последователни дни. Никога не оставяйте разсада навън през нощта. Постепенно увеличавайте часовете, в които е на открито.

Когато всяка опасност от мраз е отминала, настъпва времето за засаждане. Заседете растенията малко по-надълбоко, отколкото са били в контейнерите.

Оставете достатъчно място между растенията – 25-40 сантиметра между тях с разстояние между редовете поне 40 сантиметра.

 

 

Сложете мулчи срещу плевели


Пиперът не обича преполиването. Вместо това се фокусирайте дали почвата е с добри условия. Помнете, че тя трябва да се дренира добре и да е богата на органични вещества.

При по-леко поливане е добре да сложите мулч. Мулчирането предотвратява появата на плевели. То пази и от прекалено изпаряване на влагата от почвата.

От полза е да премахвате първите цветова. Така растението влага повече енергия за растеж, включително за по-дълбоко вкореняване. Освен това предотвратявате по-ранно появяване на плодове, които са податливи на болести.