0

Н а древно тържище , разположено върху площ от близо 20 дка са попаднали специалистите от музея в град Елхово по време на извършените наскоро геофизични проучвания , съобщи Христо Христов , директор на културния институт, който отбелязва 60-та годишнина от създаването си на 28 декември.

На древно тържище , разположено върху площ от близо 20 дка са попаднали специалистите от музея в град Елхово по време на извършените наскоро геофизични проучвания , съобщи Христо Христов , директор на културния институт, който отбелязва 60-та годишнина от създаването си на 28 декември.

В аванс той споделя, че находката няма аналог по българските земи, мястото е било средище на търговци много преди Тракия да влезе в пределите на някогашната Римска империя в първата третина на ІІІ век преди Христа.Нещо подобно имало на територията на Кримския полуостров, но тепърва щели да се изясняват подробностите. Историците на този етап предпочитат да запазят в тайна точното местоположение на обекта заради иманярите. Очаква се разкопките да започнат през пролетта на следващата година, тепърва предстояло отчуждаване на терени, които са частна собственост.През тази есен екип на етнографско-археологическия музей в Елхово продължи проучването на крепостта Градището в землището на село Мелница, преди няколко години експедиция на проф. Даниела Агре  при проучване на известната Райкова могила /диаметър 150 м и височина 11 м/  край село Стройно се натъкна на каменен саркофаг от І в пр. н.е. с останки на млада жена, най-вероятно  тракийска аристократка с богати златни и  сребърни дарове.В периферията на могилата тогава бяха намерени останки от изгорена колесница, а до самия саркофаг е било положено мъртвото тяло на малко дете. Днес каменният саркофаг и  ритуалните съдове са част от богатата археологическа колекция на музея, за празника достъпът до тях ще бъде безплатен.За юбилея ще отвори широко врати и най-новата музейна експозиция, посветена на актьора Велко Кънев, която бе подредена в култовата Бяла къща това лято за 70-та годишнина от рождението му.От създаването на музея той е бил ръководен от трима директори: пръв е Иван Желязков, след него е съпругата му Невена Даскалова  до 1993 г. и сегашният Христо Христов. Във фондовете се съхраняват над 25 000 експоната, като по-голямата част от около 15 000 са в седемте етнографския колекции.Над 1 000 са движимите културни ценности. През 1983 година музейният колектив е бил удостоен с орден „Кирил и Методий“-първа степен, днес там работят 6 специалисти.