0

О бразователният министър акад. Николай Денков разясни как ще протича тестването на учениците за COVID-19. То ще става два пъти в седмицата и ще бъде условие децата от начален етап да се върнат към присъствено обучение.

Образователният министър акад. Николай Денков разясни как ще протича тестването на учениците за COVID-19. То ще става два пъти в седмицата и ще бъде условие децата от начален етап да се върнат към присъствено обучение.

„Целта на филтъра е, ако има дете, което носи вируса и без каквито и да е симптоми, то да „светне“, за да бъде отделено от другите деца“, каза акад Денков.

Тестовете са от един и същ тип, но различни производители. Общото между тях е, че пробата се дава в контейнер. Разликата е, че в единия случай тя влиза в пликче, в другия в пластмасова епруветка. След това на помощ се притичват родители, училите, непедагогически персонал. „Училите сами няма да се справят с тези ситуацията. Те имат нужда от подкрепата на родителите, така че да има хора, които да помогнат в самото тестване, за да стане по-бързо и качествено и всички да са спокойни, че в класа няма заразени деца“, призова министърът. След това в двата случая пробата се добавя малко буферче. „То е напълно безвредно и това го прави възрастният човек, а не детето. След се разтръсква, за да се смесят, и се капе в пластинки“, разясни акад. Денков.

В дните на тестване децата ще влизат в клас с маски и ще стоят на чина с тях. Те ще бъдат сваляни само когато дават пробата. „При тези условия не се очаква да има заразяване, особено когато е безсимптомно боледуване. Детето трябва или да киха, да кашля, да говори високо, да пее, за да се пръснат капки във въздуха. Това няма как да се случи, ако детето просто даде проби в контейнерчето“, категоричен е министърът.

Той опроверга твърденията, че децата трябва да бъдат гладни преди да им бъдат направени тестове. „Според изискванията на производителите 30 минути преди вземането на пробата децата не трябва да са яли или пили вода. Те могат да закусят вкъщи и след това да отидат на училище“, разясни акад. Денков.

При положителен тест в класната стая на следващия ден детето може се върне в клас само при предоставянето на резултат от отрицателен тест от лаборатория. Докато се изчаква повторната проба, останалата част от децата продължава да учи. Такъв е и протоколът в останалите страни. „Той е медицински обоснован. Това означава, че може да сте вирусоносител, но за да заразите другите деца, трябва известно време, пряк контракт. Целта е да се хване колко се може по-рано вирусоносителят, без да имал време да зарази“, каза още министърът. При положителен тест и от лаборатория, то цялата паралелка се карантинира.

Негативните тестове са обикновен отпадък и те ще се събират в торби, които се изхвърлят в кофите за боклук. Само за положителните се третират по различен начин. „Събират се в училищата. В София ма специално предприятие към Министерството на околната среда и водите, което ще създаде организацията, за да бъдат събрани от училищата тези отпадъци, за да бъдат закарани в „Александровска“ болница, където ще бъдат изгорени. В останалата част от страната се събират в училищата само положителните тестове и след това трябва да бъдат предадени в РЗИ-ата“, посочи министърът.