0

А строноми от университета на Колорадо в Боулдър заключиха, че през следващите 100 години може да има слънчево суперизригване, свързано с отделяне на енергия, която е 1000 пъти по-мощна от тази при обичайните изригвания на светилото, съобщи Сайънс алърт.

Астрономи от университета на Колорадо в Боулдър заключиха, че през следващите 100 години може да има слънчево суперизригване, свързано с отделяне на енергия, която е 1000 пъти по-мощна от тази при обичайните изригвания на светилото, съобщи Сайънс алърт.

Подобни изригвания са характерни за младите звезди. Смяташе се, че е невъзможно да има суперизригване в Слънчевата система.

Астрономите са анализирани данни, получени от космическите телескопи "Кеплер" и "Гая", както и от наземната обсерватория "Апачи пойнт" в Ню Мексико. Те констатирали, че суперизригвания е имало на 43 подобни на Слънцето звезди.

При младите звезди отделяне на енергия се регистрира веднъж седмично, а при по-старите звезди - веднъж на няколко хиляди години. Засега обаче няма по-точна информация за силата на потенциалното изригване и за влиянието му върху Земята.

По мнението на учените, катастрофическият феномен ще доведе до технологичен колапс на съвременната цивилизация, ще нанесе щети за трилиони долари в целия свят и ще предизвика неочаквани техногенни катастрофи и стихийни бедствия.

В началото на юни снимки на НАСА показаха повърхността на Слънцето без никакви видими слънчеви петна, което показва, че то е достигнало фазата на слънчевия минимум в своя цикъл.

Слънчевият минимум е период на намалена активност на Слънцето и се случва на всеки 11 години. През този период слънчевите петна и слънчевите изригвания са по-редки. Повърхността на слънцето, която иначе е много бурна, придобива един спокоен, почти идиличен вид, но това спокойствие е изкуствено и може да доведе до магнитни бури, които да пречат на спътниците, да повлияят на въздушния трафик и дори да изключат електрическите мрежи.

Друга фаза от цикъла на Слънцето е слънчевият максимум – Слънцето непрекъснато има много петна, някои с големината на планетата Юпитер. Въпреки, че това не представлява опасност за нашата планета, то може да доведе до мощни магнитни бури, което да донесе рискове за астронавтите и сателитите извън атмосферата ни.

Според сайта Space Weather Слънцето е без петна вече 16 последователни дни – знак, че слънчевият минимум е започнал. Много хора смятат, че това е безинтересно явление, но не е така. Тази фаза от слънчевия цикъл носи допълнителни космически лъчи и дълготрайни дупки в слънчевата атмосфера.

От НАСА предупреждават, че когато премине слънчевият минимум, се очаква слънчевата активност като големи изригвания, да са много по-чести през следващите няколко години.

Когато слънцето навлиза в слънчев минимум между 1650 и 1710 г., НАСА казва, че Земята е изпаднала в „дълбоко замразяване“. В този период температурите в Северното полукълбо спадат драстично. Много малко петна са се появявали на слънчевата повърхност и общата яркост на Слънцето леко намалява.

Слънцето преминава от слънчев максимум в слънчев минимум на всеки 11 години.

По време на максимума, слънчевите петна и слънчевите изригвания се увеличават, което води до по-високи температури нагоре и надолу по планетата.

Когато през 2014 г. бяха констатирани голям брой слънчеви петна , НАСА заяви, че минимумът ще удари от 2019 до 2020 г.