0

К огато са изложени на ефекта от нови феромони, пеперудите може да предпочетат нови аромати и да предадат тези предпочитания на потомството си, сочат резултатите от изследване, цитирани от ЮПИ.

Когато са изложени на ефекта от нови феромони, пеперудите може да предпочетат нови аромати и да предадат тези предпочитания на потомството си, сочат резултатите от изследване, цитирани от ЮПИ.

То подкрепя теорията за наследяване на придобитите белези. Предишни проучвания показаха, че плъхове и червеи могат да предадат на потомството си генна адаптация, предизвикана от промени в околната среда.

Сега било установено, че гъсеници и пеперуди от вида Bicyclus anynana може да променят предпочитанията си към аромати, ако са изложени на ефекта от нови феромони по време на развитието си или през ранните етапи от живота си. Насекомите често отделят феромони, за да открият храна или да комуникират помежду си. Феромони може да се отделят и за отблъскване на съперник или за привличане на партньор.

В лабораторна среда гъсеници и млади екземпляри от въпросния вид кафяви пеперуди били поставени близо до царевични листа, които са основната им храна, но в случая имали аромат на банан или манго. Няколко дни по-късно насекомите започнали да предпочитат царевични листа с аромат на екзотични плодове. В последвали експерименти млади женски екземпляри от вида били изложени на ефекта от смес от нови полови феромони. Женските започнали да предпочитат мъжките екземпляри с новия аромат.

"Получените резултати са важни, защото разкриват, че насекомите са водени не само от инстинкта си, но и от придобития си опит, и че това може да допринесе за бъдещото им поведение", заяви ръководителката на изследването Емили Дайън от Националния университет на Сингапур.

Учените освен това наблюдавали поведението на потомството на изявилите предпочитанията си към нови феромони мъжки и женски екземпляри. Оказало се, че следващото поколение пеперуди има същото предпочитание към необичайните феромони.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър къмюникейшънс".