0

П о случай Деня на българската просвета и култура и славянската писменост дизайнерката Веселина Гекова създаде ювелирна колекция „Глаголица“. Сребърните обеци с обработени кристали представят буквите от свещената славянска азбука и предават кода, завещан от светите братя Кирил и Методий в нашето съвремие.

По случай Деня на българската просвета и култура и славянската писменост дизайнерката Веселина Гекова създаде ювелирна колекция „Глаголица“. Сребърните обеци с обработени кристали представят буквите от свещената славянска азбука и предават кода, завещан от светите братя Кирил и Методий в нашето съвремие.

Глаголицата е най-голямото нематериално българско богатство. Това е първата старославянска писменост, създадена през IX век от двамата братя равноапостоли св. св. Кирил и Методий, обявени от папа Йоан Павел II за покровители на Европа. Глаголицата се е използвала до XVI век от всички славяни, като в Хърватия продължава да се използва до XIX век. Тази азбука е основата на над 70 езика, които днес се говорят от над 300 милиона души. Названието „глаголица“ идва от думата глаголъ, което значи „изричам дума“. Такова е и названието на буквата Г. Тъй като „глаголати“ означава „говоря“, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“, твърди изследователката на глаголицата Александра Делова.

Колекцията на може да се види, за да откриете своята буква, на https://www.vessygekovajewels.com/collections/the-glagolica-collection и страницата Vessy Gekova Jewels във Фейсбук.

Красивата брюнетка се дипломира първо в лондонския университет „Метрополитън“, след което придобива двойна бакалавърска степен по специалностите „Стъкло, керамика и порцелан“ и „Живопис и стенопис“ в Нов български университет, а накрая усъвършенства уменията си по дизайн на стъклото в Чешката академия на изкуствата в Прага и Злин, както и в университета „Томас Бата“. В Чехия българката опознава работата на прословутите майстори на бохемски кристал, чийто умения се предават от поколение на поколение от дълбокото Средновековие, и има късмета да попадне на преподавател като известния Константин Вълчев, признат не само у нас и във втората си родина, но и отвъд Океана. Именно той я посвещава в начина, по който един творец трябва да мисли, за да проектира и изработва обекти от стъкло. Още с първото си студентско начинание в НБУ Веси се „вписва“ в място, посещавано от хиляди. Възпитаниците на университета се включват в подмяната на прозорците и създаването на чисто нови дизайнерски витражи за храм-паметник „Александър Невски“. В продължение на 2 години момичето представя проекти, които одобрява лично патриарх Неофит. Сега витражът на Веси Гекова, който е над 3 метра висок и съдържа повече от 200 отделно изработени парченца, краси центъра на южната страна на „Александър Невски“. Гекова е автор и на бронзова статуетка на покровителката на столицата света София.