0

П рез 2015 г. Васил Василев окончателно зарязва предприемаческия бизнес, поверява го на сина си и се отдава на животните, които обажава.

През 2015 г. Васил Василев окончателно зарязва предприемаческия бизнес, поверява го на сина си и се отдава на животните, които обажава.

 Не случайно фермата му се казва „Кефа на шефа”. Така той прави първото стадо овце преди 4 години. То е от френската порода Лакон, която се води за местна в планините на Централен масив във Франция. Не случайон избират породата Лакон. Според стопаните тя е благодатно животно. С много добра млечност, овцете не са вълнести в областта на вимето, а това има отношение към хигиената, както и към липсата на остър , натрапчив мирис на овнче мляко, който не всички кленти харесват. Фермата развива изцяло пасищно животновъдство.
600 животни

Овцата толкова добре се чувства в България, че стадото вече наброява 600 животни от собствени приплоди.


Всъщност фермерите са едни от първите, които внасят Лакон в България. Именно тази овца впечатли българските овцевъди по време на посещение на най-големия животновъдно изложение във Франция в Клермон Феран Sommet de l Elevage преди четири години. Когато създават стадото, новите фермери са таили големи надежди, че ще получат справедливо заплащане за млякото, което произвеждат. По правилата на българската действителност обаче, попадат в схемата, в която „ти изкупуват на безценица суровината.”
Партньорство, не робство
Един ден Василев, който е врял и кипял в бизнеса прави равносметка и стига до заключението. „Работата си е работа, но има правила. Когато потребяваш суровина трябва да си партньор с този, който ти я осигурява, а не да го задушаваш. Защото фермерът е икономическа единица и трябва да се издържа”.
Антибиотици
Моят баща каза, аз не искам моите внуци да бъдат тровени с палмово масло, стабилизатори и антибиотици, разказва Мария. Тя допълва, че всички в семейството са били шокирани, когато се консултират със специалисти в млекопреработването от практиките, които са им показали при правенето на „кисело мляко”, „сирене”, „кашкавал”.
Това е последната капка, която ги провокира да създадат собствена мандра, в която да преработват собствената си млечна суровина.