0

Н елеп и ужасяващ – думите не достигат, за да се опише инцидентът на снимачната площадка на уестърна „Ръжда“, който завърши със смъртта на млада жена. Актьорът Алек Болдуин неволно простреля режисьора на филма Джоуел Соуса и уби операторката Халина Хътчинс с реквизитно оръжие.

Нелеп и ужасяващ – думите не достигат, за да се опише инцидентът на снимачната площадка на уестърна „Ръжда“, който завърши със смъртта на млада жена. Актьорът Алек Болдуин неволно простреля режисьора на филма Джоуел Соуса и уби операторката Халина Хътчинс с реквизитно оръжие.

До трагедията се стигна, след като в ръцете му се озовал зареден със смъртоносни муниции пистолет. А виновни все още не са посочени. Това от своя страна отново постави на масата належащия въпрос на Холивуд – трябва ли да се използват истински оръжия по време на кино и трябва ли да се обърне допълнително внимание на безопасността? Едно превъртане назад в хронологичната кинолента ни показва, че

неслучайно толкова голяма част от бюджета на филмите е за застраховката.

Един от най-известните случаи е този със сина на легендарния Брус Лий – Брандън Лий, който през 1993 г. губи живота си по подобен начин на снимачната площадка на „Гарванът“. Също като при трагедията с Халина, той е застрелян погрешка от друг актьор, в чиито ръце е попаднал зареден пистолет. Тогава

Лий е само на 28 години

едва година по-рано е участвал в първата си главна роля и тепърва започва актьорската си кариера, без да подозира, че тя ще е съвсем кратка. По ирония на съдбата в “Гарванът” той играе ролята на мъж, който е убит, но след това се връща към живот и започва да преследва хората, убили него и съпругата му.

Така на 31 март актьорът е трябвало да снима една от последните си ключови сцени, която всъщност е една от първите, които зрителите виждат във филма – тази, в която персонажът му е застрелян и убит. В нея героят на Лий влиза в стаята, в която група мъже бият и изнасилват съпругата му, след което един от престъпниците го прострелва. По някакъв начин обаче, вероятно заради предишна сцена, в цевта на револвера имало заседнал куршум, но никой от екипа не забелязал това. Оказва се, че изстрелът е истински, а актьорът е ранен и откаран в най-близката болница в Уилмингтън, Северна Каролина. Следва операция, продължила няколко часа, но тя не дава резултат. В 13:03 ч. на следващия ден Лий е обявен за мъртъв.

А ако се чудите

дали са използвани истинските кадри от смъртта

на Лий в лентата, бързаме да ви успокоим, че поради етични съображения това, разбира се, не се е случило. Първоначално дори от Paramount, които трябвало да го разпространяват, се отказали от проекта, но студиото Miramax видяло потенциал във филма. Сценарият бил пренаписан, за да се премахнат няколкото сцени, които Брандън не могъл да завърши, а там, където се налагало да се снима отново, лицето му било добавено дигитално върху друго тяло. Това включвало и сцената с убийството на главния герой. И макар бъдещето на „Ръжда“ сега да изглежда обречено, тъй като още преди инцидента продукцията имаше проблеми, смъртта на Лий успя да превърне „Гарванът“ в един от най-успешните хорър филми…

Много от инцидентите в киното обаче не се случват единствено заради грешки по отношение на оръжията, а често са

следствие на невнимание в цялостния реквизит

недообмисляне на определени сцени или прекомерна амбиция на режисьора. Друг много успешен филм, белязан от нелеп инцидент, е блокбъстърът „Топ Гън“, с който Том Круз окончателно става звезда. В него режисьорът Тони Скот залага предимно на опасни екшън сцени и въздушните боеве. Затова за снимките на филма са ангажирани много истински пилоти и самолети, които да правят опасни авиационни каскади, а един от поканените е известният тогава пилот Арт Шол. По време на една от тези сцени обаче се случва най-лошото – Шол

не овладява самолета си след вертикална маневра и се разбива

заедно с него в Тихия океан. Причината за инцидента не е установена, като нито самолетът, нито тялото не са открити и до днес, лежейки на дъното на океана. По-късно Скот посвещава лентата на загиналия пилот.

Отново тежък инцидент, разразил се във въздуха, маркира и „Делта форс 2“ с легендарния Чък Норис, който въпреки приписваните му способности, не успява да предотврати тази трагедия. В тежките условия на филипинските джунгли трябва да прелети хеликоптер, на чийто борд освен пилота са и четирима от членовете на снимачния екип. Хеликоптерът пада и загиват операторът и един от актьорите, като

още 10 човека са ранени и хоспитализирани

От своя страна това съсипва качеството на филма и той се превръща в един от най-слабите в боксофиса.

Въздушните трагедии не свършват дотук. По време на снимките на култовия филм „Зоната на здрача“ се случва един от най-големите инциденти в историята на Холивуд. В него с живота си завинаги се разделят трима души – Вик Мороу и децата актьори Мик Дин Ли, който е на 7 и Рене Шин-Йи Чен – на 6, а други шестима са тежко ранени. В сцена, където персонажът на Мороу трябвало героично да спаси две деца виетнамчета от преследващ ги хеликоптер става най-лошото. Пилотът на летателното средство губи контрол върху машината, моментално обезглавявайки Мороу и едно от децата (Ли). Тежката машина пада и убива на място третата жертва – Чен. Тъкмо този инцидент става причина впоследствие да бъдат наложени

строги правила за присъствието на деца

на снимачната площадка.

Друг филм, снимките на който не минават гладко, е емблематичната историческата драма „Троя“ с Брад Пит в ролята на Ахил. Един от куриозните инциденти на снимачната площадка е тежката травма, която холивудският ас получава не къде да е, а на ахилесовото сухожилие. Впоследствие тя дълго му трови живота, но по-трагичен е инцидентът с един от каскадьорите – културиста Джордж Камилери, който по време на поредната битка чупи лошо крака си и се налага да му направят спешна операция. Появяват се усложнения и след две седмици той умира в болницата.

Злощастен инцидент не отминава и франчайза "Непобедимите", чиято втора част бе снимана у нас преди 10 години. Докато са в гумена лодка в язовир „Огняново“ край Елин Пелин, двама каскадьори се оказват тежко ранени при взрив. Единият от тях загива, а другият е тежко ранен и е настанен в болница. След 5-часова операция последният се спасява, но в лечебното заведение поради травми на сета попадат също Силвестър Сталоун и Арнолд Шварценегер. Всъщност феновете на филма знаят, че всяка от частите е свързана с някакъв инцидент, като при третата част едва не загива Стейтъм при удавяне във Варна.

Ако продължим да превъртаме лентата, ще видим, че подобни инциденти съпътстват киноиндустрията през цялата й история. Една от най-големите трагедии се случва още през 1928-а, когато се бележи повратен момент за седмото изкуство. Тогава филмите са все още на ръба между немите кадри и звуковото кино и зрителите могат да бъдат впечатлени само от пищни и зрелищни кадри. Точно в този момент се ражда и „Ноев ковчег“ на Майкъл Къртис и Дарик Занук, които имат амбиция да превърнат продукцията си в една от най-големите до този момент. При кулминационната сцена обаче, при която трябва да се излее огромен резервоар с вода като изображение на потопа, нещата фатално се объркват. Трима статисти загиват на място, един остава с ампутиран крак, а голяма чат от екипа е с тежки наранявания и счупвания.