0

И стината за цвета на морковите излезе няколко века след като холандски учени са променили цвета им. Това става през 16 в., когато науката в страната на мелниците решава да направи реверанс на кралска фамилия с името Оранж.

Истината за цвета на морковите излезе няколко века след като холандски учени са променили цвета им. Това става през 16 в., когато науката в страната на мелниците решава да направи реверанс на кралска фамилия с името Оранж.

. Тогава те създават хибрид от оригиналния лилав цвят на моркова и го превръщат в оранжев.

Заблуда

Така няколко века човечеството живее в заблуда, че точно тези моркови са полезни за зрението. Всъщност истинският морков е оцветен в целия спектър на лилавото. Такива са и морковите, които все още се отглеждат в планините в Перу. И това е природната логика подземните грудки да са оцветени в тъмно или бяло, каквито са и червеното цвекло и ряпата. Така че лилавите картофи и моркови са истинските, и не са нито ГМО, нито хибриди.

Бременни

Първият известен фермер, който отглежда лилави моркови за пазара, е в Благоевград. Той коментира пред „Телеграф“, че си е внесъл семената от Европейския съюз. Най-големият потребител на лилавите морокив в града са бременните жени.

Фасул

Сред лилавите разновидности на зелечуци се нарежда и зеленият фасул. Неговите вкусови качества са почти идентични с обичайния зелен. Проблемът е, че при термична обработка той губи нежния си лилав цвят, съобщават хоби феермери, които го отглеждат. Черният чесън също може да се отглежда. Предлагат се семена, като производителите твърдят, че е по-сладък и не така лют. Той е различен от черния чесън, който се приготвя като туршия и е корейски специалитет.