0

Б ившият грузински президент и лидер на опозицията Михаил Саакашвили, който е в затвора и от началото на октомври, е обявил гладна стачка и е бил прехвърлен в затворническа болница, обяви службата за изтърпяване на наказанията, предаде Франс прес.

Бившият грузински президент и лидер на опозицията Михаил Саакашвили, който е в затвора и от началото на октомври, е обявил гладна стачка и е бил прехвърлен в затворническа болница, обяви службата за изтърпяване на наказанията, предаде Франс прес.

За да се избегне влошаване на здравословното състояние на Михаил Саакашвили и имайки предвид повишения риск за сигурността му, той беше прехвърлен от затвор номер 12 в медицинско заведение за лишени от свобода номер 18, се казва в съобщението.

Саакашвили беше арестуван на 1 октомври, след като се върна в Грузия в навечерието на местните избори, за да окуражи опозицията и както каза той самият, "да спаси страната". Саакашвили беше изпратен в затвор в град Рустави, южно от столицата Тбилиси, където обяви гладна стачка. През 2018 г. той беше осъден задочно на шест години затвор за злоупотреба с власт като президент (2004-2013 г.) - обвинения, които той отхвърли като политически мотивирани. През октомври тази година той бе обвинен в незаконно пресичане на границата и може да получи до пет години затвор. Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили каза миналата седмица, че Саакашвили се е върнал в страната, за да дестабилизира грузинската политика и че никога няма да бъде помилван. Зурабишвили обаче допълни, че предвид силния обществен интерес към неговия случай, той трябва да бъде признат за специален затворник и властите трябва да предприемат всички необходими мерки, така че влошаването на здравословното му състояние да не бъде използвано за политически спекулации или дестабилизация.

Междувременно майката на Саакашвили - Гиули Аласания, съобщи, че синът й е бил изведен от затвора с хеликоптер и откаран в неизвестна посока. Аласания се е опитвала да се срещне със сина си. Тя каза, че ръководството на затвора е откарало някъде сина й. "Факт е, че той беше прехвърлен от брониран автомобил в хеликоптер, но къде е отведен, не зная, ще видим", каза още майката на Саакашвили.

Депутатката от Върховната рада на Украйна Елизавета Яско, за отношенията си с която Саакашвили съобщи малко преди ареста си, написа във "Фейсбук", че по непотвърдена информация бившият президент ще бъде откаран във военна болница в град Гори. Представител на болницата съобщи на грузински журналисти, че медицинското заведение е приведено в пълна готовност, но не потвърди, че хеликоптерът със Саакашвили лети именно за там.

Медицински консилиум взе решение да препоръча на министерството на правосъдието да прехвърли Саакашвили в медицинско заведение.

Министерство на правосъдието на няколко пъти предложи политикът да бъде прехвърлен в затворническа болница, но Саакашвили и адвокатите му отказваха и настояваха той да бъде настанен в частна клиника.

Арестът на блестящия прозападен реформатор предизвика най-големите антиправителствени демонстрации от десетилетие. Около 40 000 демонстранти в понеделник вечерта се събраха на централния площад в грузинската столица Тбилиси, предаде АФП репортери.

"В Грузия започва масово, постоянно протестно движение и няма да спре, докато Михаил Саакашвили не бъде освободен и не бъдат свикани предсрочни избори", каза Ника Мелия, председател на партия "Обединено национално движение" на Саакашвили. Няма да се разпръснем, нашият протест ще бъде безмилостен и мирен, няма да позволим на режима да ни провокира към гражданска конфронтация. След това протестиращите преминаха през центъра на Тбилиси към кабинета на министър-председателя, за да блокират сградата. Премиерът Иракли "Гарибашвили няма да може да напусне или да влезе в кабинета си", каза Мелия.

Един от демонстрантите, 46-годишният бизнесмен Нико Мгеладзе, каза: "Саакашвили е жертва на политическа вендета, ние няма да спрем, докато не бъде освободен".

Омбудсманът по правата на Грузия Нино Ломджария каза, че затворническата болница не е изпълнила критериите на лекарите.

Украйна протестира срещу преместването на Саакашвили в затворническа болница, заявявайки, че този ход "създава допълнителни рискове". "Призоваваме грузинската страна незабавно да прехвърли Михаил Саакашвили в цивилно медицинско заведение", заяви външното министерство в протестна нота, изпратена до Тбилиси.

Министърът на правосъдието на Грузия Рати Брегадзе дори отрече, че експрезидентът гладува.

На 1 октомври Саакашвили беше задържан в Грузия, където срещу него бяха образувани редица наказателни дела. На следващия ден беше съобщено, че Саакашвили е обявил гладна стачка и е определили себе си като политически затворник.

На 29 октомври грузинският премиер Ираклий Гарибашвили заяви, че Саакашвили няма да бъда предаден на Украйна, където пребиваваше преди да се върне в Грузия е да бъде арестуван.

Президентът Саломе Зурабишвили от своя страна заяви, че няма да използва правомощията си, за да го помилва.

Саакашвили стана прочут с дъвкането на вратовръзката през 2008 г. В интервю за журналиста Дмитрий Гордон той разказва защо през 2008 г. по време на конфликта в Южна Осетия е дъвкал вратовръзката си на живо в ефир.

„Не знаех, че съм в ефир. И когато човек остане сам със себе си, особено в такава ситуация, както казахте, той може да направи всичко”, обясни Саакашвили.

Според бившия президент на Грузия навикът да дъвче връзките си се е появил още в детството му. „Имам този навик още от Артек: не бях безразличен към връзката. Затова виждате: и сега не ги нося особено”, заяви Саакашвили.

НА 18 август 2008 г. телевизионната и радиокорпорация на Би Би Си показа живи кадри на Михаил Саакашвили, който тогава беше грузински президент, дъвчейки вратовръзката си пред телевизионните камери. През май 2015 г., след като Саакашвили бе назначен за ръководител на Одеската област в Украйна, вратовръзки с надпис „За Миша” бяха окачени по цяла Одеса.