0

Н е бива да се спира действието на един орган, докато няма кой да поеме функциите му. Това коментира пред БНТ народният представител от Демократична България и шеф на здравната комисия към парламента д-р Александър Симидчиев по отношение трябва ли да функционира оперативен щаб за пандемията.  По думите му това трябва да е действие на изпълнителната власт.

Не бива да се спира действието на един орган, докато няма кой да поеме функциите му. Това коментира пред БНТ народният представител от Демократична България и шеф на здравната комисия към парламента д-р Александър Симидчиев по отношение трябва ли да функционира оперативен щаб за пандемията.  По думите му това трябва да е действие на изпълнителната власт.

Д-р Симидчиев коментира, че колко устойчива ще е тенденцията сега за намаляване на новозаразените  никой не знае. „Това което имаме в момента е това което имахме точно в края на втория пик , тоест ние  може да използваме данните от втория пик и да предвидим какво се случва сега след третия пик. Тоест това са неща, които могат да бъдат направени на база налични данни и да се съобщава на хората с ясни критерии с които се прави едно или друго нещо“, обясни народния представител.

По думите му са налице много различни действия от страна на здравните власти по отношение на мерките, които не са строго координирани както трябва. Много често това се прави на базата на недостатъчно добре съобщени критерии защо се взимат дадени решения.  „Лично аз съм решил да съдействал да се направи законодателна инициатива, при която се предвижда при обявяване на извънредна епидемична обстановка да трябва да се въведе специфичен план, който да съдържа ясни критерии , в които се включват и изключват определени мерки. Например ако имаме над 1000 души заразени на ден , това да води до определени последици и ограничителни мерки, когото спадне под 1000 тези мерки да бъдат разхлабени“ , каза д-р Симидчиев. По този начин повлияните от мерките ще могат да спомагат в пандемичната обстановка. По думите му новото правителство ще реши как да управлява този проблем  на базата на съществуващото законодателство.

„Видях заповед , с която беше формиран, видях заповедта с която беше разпуснат. Не съм видял след това , чух премиера да казва, че ще се възстанови щаба , но не съм видял дали това се е случило“, обясни д-р Симидчиев. Той допълни, че този щаб е работил, имало е забележки, но е  съдействал министърът да вземе активни решения .  Той каза още, че за да се даде оценка на щаба трябва да има с какво да се сравни. Депутатът коментира още, че не е  сигурен дали има нужда от нов ваксинационен план. Той посочи като проблем,  че в средата на изпълнението на плана се отвориха зелените коридори, докато още не са били покрити рисковите групи ни.  По думите му това създава риск за бъдещето.

Д-р Симидчиев коментира още, че  не му известно "Демократична България" да има покана за разговори с ИНТ.