0

П рез ноември овощните култури се намират в състояние на относителен покой, а голяма част от неприятелите и причинителите на болестите по тях преминават в неактивна форма. Растителните остатъци в овощните градини са потенциален източник на зараза. През ноември с прилагането на някои агротехнически и растителнозащитни мерки до голяма степен могат да бъдат унищожени причинителите на икономически важни болести по овошките.

През ноември овощните култури се намират в състояние на относителен покой, а голяма част от неприятелите и причинителите на болестите по тях преминават в неактивна форма. Растителните остатъци в овощните градини са потенциален източник на зараза. През ноември с прилагането на някои агротехнически и растителнозащитни мерки до голяма степен могат да бъдат унищожени причинителите на икономически важни болести по овошките.

Струпясване


Преди или в началото на листопада ябълковите и крушовите дървета, нападнати силно от струпясване, а черешите - от целиндроспориоза, е препоръчително да се третират обилно с 5-7 на сто карбамид. Карбамидът представлява благоприятна среда за развитие на някои микроорганизми, които унищожават мицела на струпясването и цилиндроспориозата. Това налага да се пръскат и окапалите около дърветата листа.


Праскови


В края на листопада прасковените, кайсиевите, черешовите и бадемовите насаждения трябва да се напръскат с 2 на сто бордолезов разтвор (2 кг син камък + 3 кг гасена вар на 100 л вода) за борба със сачмянката и инфекционната апоплексия. За предпазване на овощните култури от зимните студове, за унищожаване на лишеите и мъховете, за отблъскване на миризливия дървесинояд и дървесницата, стволът и дебелите клони на дърветата се намазват с 20 на сто варна каша и малко глина.


Оран


През ноември чрез качественото провеждане на дълбока оран в овощните насаждения се заравят растителните остатъци, в които зимуват причинителите на редица болести - струпясване по ябълката и крушата, кафяви листни петна по дюлята и крушата, церкоспороза, загиване на завръзите на дюлята, черно гниене по семковите и др. и неприятели - ябълковия цветопробивач, плодови оси, бадмов семеяд, черешова муха и др.



Почистете оранжериите


В зеленчукопроизводството продължават профилактичните мероприятия. Събират се растителните остатъци и се провежда есенна оран. За да се подготви следващото, оранжерийно производство оранжериите и парниците, определени за разсад, се почистват, дезинфекцират и изорават. Обогатяват се с оборски тор и изкуствени торове и сместа се обеззаразява.

В лозарството продължават профилактичните мероприятия. Започва внасянето на почвени хербициди. Заразените от чума лози се изкореняват и изгарят, а мястото се обеззаразява с 2% формалин- 25л./кв.м.



На полето се разхвърля оборски тор


На полето приключва прибирането на късната реколта и дълбоката оран. Разхвърля се оборски тор на полето. Редовно се следи състоянието на засетите култури. При 2-3 ларви или 2-3 повредени растения на 1кв.м срещу житен бегач се третира с Вазтак 100 ЕК 30 мл./дка, Регент 200 СК 10 мл./дка, Моспилан 20 СП 12.5 гр./дка. Срещу полевката при повече от 2 активни колонии на дка се залагат примамки от Клерат – 5-7 г на дупка или се третира площно с 1,5 кг/дка, пише на сайта си Национална служба за съвети в земеделието. Борбата срещу плевелите, поникващи през есента, за да бъде ефективна, трябва да започне още след сеитба преди поникването им или в началните фази от тяхното развитие/ след фаза трети лист. Основните предимства при есенното внасяне са:

- Премахва се конкуренцията на плевелите, които поникват рано наесен;

- През този период плевелите са по-чувствителни към съответните хербициди;

- Използваните препарати се понасят по-лесно от културните растения;

- Максимален ефект се получава, когато се спазват всички технологични изисквания по отглеждане на съответната култура.