0

У биването на змия носи лош късмет, предупреди Боян Благоев, назначен на работа в община Варна на екзотичната длъжност ловец на змии. Той е на 47 години, от Варна и е най-новият служител на общината.

Убиването на змия носи лош късмет, предупреди Боян Благоев, назначен на работа в община Варна на екзотичната длъжност ловец на змии. Той е на 47 години, от Варна и е най-новият служител на общината.

Досега Боян работи в автосервиз, но от години се занимава с екзотични животни. Случайно научава за обявата на общината, кандидатства за обявената длъжност и го назначават. За себе си разказа, че обича влечугите, дори е отглеждал у дома си питон и боа. Взел си ги преди време за домашни любимци, защото като малък се е страхувал от влечуги, а така преодолял страха си, разказва той в ефира на Радио Варна.

Признава, че за първи път работи като ловец на змии. Назначен е на минимална заплата, с договор до края на годината. Работата му харесва. Най-много е загрижен децата - да не се изплашат, ако видят змия в града. Затова е готов да посещава Зелените училища, където да обучи хлапетата как да се предпазват при срещи с влечугите, които може и да са опасни.

Вече е хванал 5-6 змии в центъра на града. „Навсякъде във Варна има змии, във всички места с много храсти, предимно паркове и градинки“, твърди змиеловецът. Имал е и неуспехи, като скорошен случай в къща в  курорта „Св. Константин и Елена“, където в храстите на оградата змия си направила хралупа, но не успял да я хване.

Иначе заловените от него досега змии са предимно от вида смок. Те не са опасни, но ядат плъхове и ако ухапят човек, може да пренесат зарази, предупреждава Боян. Организацията на работа е направена така, че сигналите за змии в града се подават от гражданите на тел.112, оттам те се пренасочват към общината, а дежурният в нея му се обажда на него.  След като локализира влечугото, го лови с голи ръце.

„Змиите не трябва да се убиват, защото те са свещени животни, а и на мен ми е жал за тях. След като ги хвана, ги слагам в едно чувалче и ги нося там, където им е истинското място - в гората“ обяснява Боян. Казва, че най-много змии има в Морската градина. Даже знае къде и посочва, че това е в района до т.нар. „Топла вода“.

Змиеловецът предупреждава, че при среща хората не трябва да са агресивни и да не влизат в контакт с влечугото. Да не го ритат, да не го удрят със сопа, мотика или лопата, както са правели нашите баби и дядовци. Първо, защото от старите хора знае, че ако убиеш смок, това носи лош късмет. И второ, смокът може да те захапе, да те удари с опашка. А ако е по-голям и те удари, има такава сила, че може да ти счупи ръката.

Най-добре е, ако някой има малко повече смелост, да покрие влечугото с някаква дреха или парцал. Така то си мисли, че си е у дома и не мърда. След това веднага трябва да се обади на тел. 112 за помощ. „Когато се обадят, пристигам на мястото за около 20 минути“, казва още змиеловецът на Варна - Боян Благоев. 

Снимки: Радио Варна