0

Младежите, които тренират да хапват пилешко и зеленчуци вместо да вземат анаболи и стероид. Това съветва в интервю спортният лекар д-р Енчо Стоянов.

Младежите, които тренират да хапват пилешко и зеленчуци вместо да вземат анаболи и стероид. Това съветва в интервю спортният лекар д-р Енчо Стоянов.

- Д-р Стоянов, защо е важно да спортуваме?

- Защото, д-р Какарашев, по този начин могат да се профилактират много хронични заболявания, свързани със сърдечно-съдовата и опорно-двигателната системи. Спортът предпазва хората от затлъстяване, което днес е огромен бич за младите хора. Знаете добре, че затлъстяването води след себе си до много болести, започващи с метаболитния синдром, минаващи през артериалната хипертония и захарния диабет, и стигащи до сърдечни и мозъчни съдови инциденти, които често завършват с ранна и мъчителна смърт. Спортът е „лекарството“, което на всички дарява енергия, тонус, сила, бързина, мощ, дисциплина и знания. Сериозната медицина работи с доказателства и тя категорично казва : при спортистите са редки сърдечните инфаркти и мозъчните инсулти. При тях е ниска смъртността, рядко имат артериална хипертония, не развиват атеросклероза, липидният им профил е в норма, имат добра костна плътност, поддържат добър гликемичен контрол, рядко се инвалидизират, имат добро състояние на духа и силен имунитет. Ще си позволя да ви дам един прекрасен нагледен пример за ползата от спорта, защото „когато фактите говорят и боговете мълчат“ : вие лично познавате големият човек и лекар Д-р Хари Папазян. Той е бил футболист и спортен лекар на Христо Стоичков, на Димитър Марашлиев и на другите спортисти, които са тренирали в Харманли. Колегата д-р Хари Папазян дори сега на преклонната 86-годишна възраст е в отлична кондиция, радва се на добро здраве и продължава да работи като лекар. Имате ли нужда от още доказателства за ползата от спорта?

- Не, разбира се ! А как да се опазим от спортните травми?

- Травмите при спорт са неизбежни и е добре да имате на разположение треньор или инструктор, които да ви дава напътствия и да следи дали спортувате правилно. Необходимо е да се явявате редовно на преглед при спортен лекар, който да оценява професионално състоянието на организма ви в режимите на леки и тежки натоварвания. Важно е да спазвате основните правила при всяко спортно натоварване : започвате със стречинг, правите добра загрявка, прилагате упражненията за издръжливост и чак тогава пристъпвате към тренировките за сила и мощ.

- Какви са най-честите поражения от Ковид-инфекцията при спортистите?

- Това са миокардитите. Спортистът получава възпаление на сърцето при което може да умре. Смъртта му може да настъпи внезапно, дори когато не е подложен на тренировки или състезания. Причината е настъпване на внезапната сърдечна смърт (SCD) при спортистите. Преди няколко години миокардитът беше третата по честота причина за SCD при млади хора, занимаващи се със спорт. Сега в условията на Ковид-19 установяваме, че случаите на внезапна сърдечна смърт при спортистите зачестяват. Значение за SCD имат аномалиите на коронарните артерии и хипертрофична кардиомиопатия, при която сърцето е увеличено по размер и е отпуснато като торба, поради което то не може да изпомпва необходимото количество кръв в кръвообращението.

- Каква е честотата на миокардит при спортистите?

- Данните сочат, че около 2-3% от спортистите получават миокардит след боледуване от COVID-19. Знаем също, че в по-голямата част тези случаи са леки и отшумяват след няколко седмици почивка, а нежеланите реакции са редки, особено в краткосрочен план. Все-още обаче, не знаем дългосрочните последици от миокардита при тази спортна популация.

- Възможно ли е атлет да развие ангина или бронхит?

- Да, възможно е и слава Богу, ангините и бронхитите са по-чести от миокардитите и от внезапната сърдечна смърт. Като бягат на открито атлетите се потят и могат да се простудят от преохлаждането на организма им. При това те развиват симптоми от страна на горните дихателни пътища - кашлица, отделяне на храчки и вдигане на висока телесна температура. Забавеното връщане към активна спортна дейност най-често е свързано с боледуването на спортиста от бронхити и ангини. Ускорено връщане към пълно спортно участие се разрешава на тези спортисти, които имат проблеми с горните дихателни пътища и нямат проблеми със сърцето.

- Кои известни и елитни спортисти сте лекувал?

- Много елитни спортисти съм лекувал, ще ви изброя само някои от тях: олимпийската шампионка Екатерина Дафовска, Ирина Никулчина, Радка Попова, Ника Кадева, Красимир Анев, Владимир Стоянов, Стойко Сакалиев, Теодор Салпаров, Николай Николов, братя Братоеви, Иван Станев, Илия Христов, Дейвид Фишеров.

- Завършил сте хомеопатия във Франция. Помага ли тя на спортистите?

- Да, помага. При контузии им назначавам лечение с Арника монтана, Рус токсикодендрон, Рута гравеоленс, Бриония алба и Симфитум официнале. При проблем с ерекцията на мъжете им изписвам Еректобел, Кониум, Ликоподиум и Селениум, а за подобряване на либидото на жените назначавам лечение със Сепия и Пулсатила. Когато мъже и жени се оплакват от болки в кръста при тежки тренировки или след бурен секс им давам Магнезия фосфорика, Антимонум муратикум, Хиперикум, Стафисагрия и Калиум карбоникум. За отслабване и за намаляване на телесното тегло добре им действат Антимонум крудум и Калкарея карбоника. За овладяване на простудните заболявания ползвам Осцилококцинум, Парагрип, Хининум и Коризалия. За засилване на имунитета им прилагам Ехинацея и Силицея. При нервни спортисти, имащи проблем със съня на помощ идват Седатиф ПС и Арсеникум албум. В деня на поставяне на ваксината срещу Ковид-19 им препоръчвам да пият поне два литра вода и да приемат 10 таблетки Туя окциденталис 15 СН. Това спомага за по-доброто понасяне на ваксинацията и за намаляване на страничните ефекти от ваксината.

- Какви са най-честите спортни травми при различните видове спорт?

- Всеки спорт има своите специфични травми, което се определя от вида натоварване, интензивността, условията за тренировка, атмосферните условия, нивото на тренираност и степента на възстановяване. Най-честите травматични проблеми в спорта са свързани с увреждания на глезенната става - преразтягат се и се късат ставните връзки. Коляното е следващото място с чести контузии - късат се менискус, предната кръстна връзка и страничните връзки. Болките в кръста са чести, бих казал при всеки спорт. Раменната става се уврежда често при спорт като борба, хвърляне на гюле, вдигане на тежести и спортна гимнастика. Универсални телесни увреди при всякакъв вид спорт са мускулните разтежения, мускулните лезии и скъсванията на сухожилията.

- Какво трябва да яде и да пие един човек, практикуващ спорт?

- Това е огромна тема и тук ще дам само общите насоки. Започвам с пиенето, правилото е : "Вместо малко водка, спортистът пие много вода !" Храненето на спортиста трябва да е здравословно, като е важно да получава необходимите количества протеини, витамини и минерали. Те са безусловно фундаментални за постигане на върхови спортни постижения при тренировките и за получаване на медали при състезанията. Въз основа на вида спорт и съобразно морфологичния тип на тялото, във всеки един конкретен случай се определят видовете храни и количеството в което те следва да се консумират.

- Какви хранителни добавки и медикаменти могат да ползват състезателите?

- Препоръчвам на състезателите мултивитамини, аминокиселини, протеини, трапезна вода и електролитни напитки. Според вида спорт и в зависимост от сезона могат да се включват и други хранителни добавки в тяхното меню.

- Какво се забранява на спортиста?

- Нищо не се забранява на спортиста, само му се налагат временни ограничения, които са в името на спортната цел. Не може в нощта преди състезанието, спортистът да е ял тежка мазна храна, да е пил много алкохол, да е дивял по дискотеките, да е правил интензивен секс и на следващия ден ние да очакваме доброто му представяне на спортния терен.

- Безопасна ли е употребата на анаболни стероиди, кортикостероиди и тестостерон за "правене на мускули"?

- Въобще не е безопасна употребата на такива медикаменти. Тя е особено вредна и опасна за здравето на подрастващите момчета и момичета. В никои случаи не ги съветвам да си увреждат здравето като товарят организма си с коктейл от фармацевтична химия. По-добре е да наблегнат на пилешкото месо, на плодовете, на зеленчуците и най-вече на тренировките. С приема на синтетични хормони те "разбъзикват" драстично хормоналния си статус. Това крие риск от развитието на болести, може да настъпи интоксикация и смърт при предозиране на медикаментите. Горещо им препоръчвам да посещават редовно спортен лекар.

- Какво съветвате хората, които водят активен живот?

- Продължавайте да правите разходки сред природата, секс и спорт - това е пътят към здравето и към дълголетието ви!