0

Ч истенето е едно от най-досадните домакински задължения. За съжаление обаче то всяка седмица присъства сред списъка ни със задачи какво трябва да свършим. Затова е добре да знаем някои трикове, с които да направим това по-лесно за нас. А и ще предадем уют на дома си. Вижте няколко съвета.

Чистенето е едно от най-досадните домакински задължения. За съжаление обаче то всяка седмица присъства сред списъка ни със задачи какво трябва да свършим. Затова е добре да знаем някои трикове, с които да направим това по-лесно за нас. А и ще предадем уют на дома си. Вижте няколко съвета.

1. Пускайте редовно прахосмукачка

Може да звучи банално, но е истина. Прахолякът се въди всеки ден, като в повечето случаи е невидим за нашето око. Но всичко това го дишаме и то навлиза в белите ни дробове. Прахът остава по всякакви повърхности. Когато е на пода, трябва да пуснем прахосмукачка. Но прах се събира и по мебелите, пособията за храна, лампите, корнизите, пердетата. Ако пускате 3 пъти на седмица прахосмукачката, може да се окаже, че не е достатъчно. Особено, ако страдате от алергии, вие трябва да се отървете от прахоляка по-често. Редно е да имате по-мощна прахосмукачка, която ще премахне праха само за двайсетина минутки. Намерете парцал и забършете всички повърхности, които улавят прах.

2. Почиствайте дивани, матраци и всякаква мека мебел

Идеалното местообитание на акарите е точно в матраците. Колкото по-често лежите на тях, толкова по-благоприятна става средата за увеличаване на количеството алергени и прах. Затова е важно да наблегнете на тяхното почистване, като може да използвате допълнителни приставки към прахосмукачката.

3. Почиствайте основно банята и тоалетната

Заради влагата, в банята често може да се появи плесен и мухъл. Оставяйте по-често след къпане вратата полуотворена, за да излезе влагата извън банята. Ако някъде има застояла вода, трябва да се отървете от нея и да я попиете до сухо. Влагата може да увреди фугите по пода и по стените.

4. Премахнете неприятните миризми

В кухнята често пъти готвим, но не се замисляме, че миризмите се пренасят навсякъде. На никого не му е приятно да мирише цял ден на пържено в помещението, където спите. Затова ползването на качествен абсорбатор е много важно. Винаги проветрявайте, докато готвите. По време на готвене прахът се омазнява и става доста вреден за дишане. Намерете пречиствател за въздуха, който ще ограничи праховите частици до минимум и домът ви ще ухае на чисто и свежо. Овлажнител в спалнята също е добро решение, защото ще повиши качеството на сън и ще подобри въздуха.

5. Намерете специални кърпи за почистване

Жените обичат да си оставят стари фланели, тениски, гащи или кърпи, с цел да ги направят на парцали за почистване. Ако нямат подобни под ръка, те си служат с обикновени салфетки или кухненска хартия. Всичко това е често срещано, но е много погрешно. Парцалите, направени от такива тъкани, оставят след себе си влакна, търкалят се и бавно изсъхват. Когато чистите с памучен плат прашните повърхности ще осъзнаете, че прахът не е изчезнал. Той просто е станал на ситен мъх. Снабдете се с кърпи от микрофибър. Те са много издръжливи, улавят прах и влага. Те се перат лесно и съхнат бързо.