0

К расивият и вкусен домат е жадувана награда за всеки градинар.
Понякога обаче нещата с нашите домати се объркват и ние трябва да им поставим диагноза и да решим проблема.
Ето някои от най-честите проблеми по доматите и причините, които водят до тях.

Красивият и вкусен домат е жадувана награда за всеки градинар.
Понякога обаче нещата с нашите домати се объркват и ние трябва да им поставим диагноза и да решим проблема.
Ето някои от най-честите проблеми по доматите и причините, които водят до тях.

1. Изгниване в долната част на плода.
Въпреки че изглежда като заболяване, то всъщност се дължи на липса на калций.
В допълнение, то може да е свързано също така с изключителна суша, нередовно поливане, излишък от азот или повреда на корените.
Добрата новина е, че обикновено само няколко домата са засегнати. За да се справите с проблема, осигурявайте на вашите домати достатъчно калций - стрити черупки от яйца са чудесна опция. Поливайте доматите в дълбочина един до два пъти седмично вместо с по-малк водао, но по-често. Това осигурява здрави корени.


2. Малко цветове или опакване на цветове.
Ако доматите ви образуват малко на брой цветове или цветовете започват да окапват, причината може да е някоя от следните:
- Стрес от засушаване
- Твърде много азот
- Твърде малко слънчева светлина
- Температури през нощта над 21 градуса или под 10 градуса
- Температури през деня над 29-30 градуса
Най-честата причина за опадане на цветовете е времето – когато неблагоприятните условия отминат, растението се оправя. Помогнете на растенията да бъдат здрави чрез регулярно наторяване и привличане на опрашители – добра идея са засаждане на млечок или космея.
3. Пукнатини по плодовете.
Пукнатините в повечето случаи са резултат от горещо и дъждовно време. Ако времето е било предимно сухо с малко дъжд и доматите са жадни, те попиват водата от дъжда бързо, което води до подуване и разпукване.
Осигурете досатъчно влага на доматите си докато те растат.
4. Слънчев пригор.
Растенията и плодовете може да изглеждат напълно здрави, но да развият симптоми на слънчев пригор, докато зреят. Появяват се жълти петна по плодовете, които стават бели и изключително тънки. Това влошава вида и вкуса на доматите. За да предотвратите това осигурете сянка за доматите. Слънчевият пригор се появява на растения, на които листната маса е била премахната в значителна степен.
5. Деформирани плодове.
Ако доматите изглеждат деформирани и долната им част е на вълни и неравна, то това се получава, когато опрашването се е случило при твърде хладно време, при температури около 10 градуса по Целзий.
За да избегнете тази деформация, насадете доматите малко по-късно, когато времето наистина се затопли. В допълнение, може да използвате черен полиетиленов филм върху почвата, който да помогне на растенията да бъдат на топло през нощта.
6. Малки плодове.
Растенията, които поемат твърде много азот, ще развиват зелената маса, но в същото време могат да имат твърде малко цветове и малки, безвкусни плодове.
Друга причина е липсата на достатъчно място между растенията, което ще затрудни опрашването и също ще доведе до слабо плододаване. Затова трябва да сте сигурни, че оставяте поне две стъпки или повече между растенията за циркулация на въздуха и добро опрашване. За да улесните опрашването, раздрусайте китките.
7. Завиване на листата.
Завиването на листата в долната част на растенията е предизвикано от високи температури и влажна почва, което води до стрес. Може да изглежда зле, но слава Боуг, това състояние не се отразява на плододаването.
За да помогнете на растенията да се възстановят, не прекалявайте с резитбата и се уверете, че почвата е добре дренирана.
8. Кафяви петна по листата.
По по-старите листа се появяват петна, които започват да образуват пръстени като мишена. След това листата стават жълти около кафявите петна, после целите стават кафяви и накрая падат. Най-вероятно това е алтернария. Това състояние може да бъде толкова зле, че растението ви да остане само с няколко или с никакви листа. Алтернарията се причинява от гъбички, които зимуват в почвата. Това означава, че ако доматите ви са имали подобен проблем предишната година и сте ги засадили на същото място сега, има голяма вероятност да са се зараилит отново.
Най-добрият начин за превенция е резитбата, която да осигури добра циркулация. Трябва обаче да дезинфекцирате инструментите, с които извършвате резитбата като използвате една част белина и четири части вода, след всяко рязане. Сложете също така органичен компост под растенията.
За да държите зелената маса суха, използвайте система за капково напояване. Содата за хляб има антигъбични свойства, което може да помогне срещу разпространението на заразата.
Напръскайте, като използвате една супена лъжица сода на един литър вода плюс две лъжици и половина растително олио, което ще помогне на разтвора да залепне по растенията. Излейте тази смес в бутилка със спрей и я раздрусайте. Не пръскайте в горещата част на деня.
9. Фузарийно увяхване
Растение с фузарийно увяхване може да изглежда добре единия ден и изведнъж да започне да вехне на следващия. Това състояние се причинява от гъбички, която атакува съдовата система на растението. Гъбичката разрушава съдовете, които са отговорни за транспортиране на вода и хранителни вещества от корените до листата. Може да бъде засегната само едната част в началото, но скоро цялото растение започва да вехне. Водата влошава състоянието и скоро растението загива.
Най-добрият начин да се справите с това е превенцията. Сеитбооборотът е важен, както и покупката на резистентни на увяване сортове домати. Тази гъбичка, като алтернарията, също презимува в почвата. Така че недейте да садите растенията на едно и също място всяка година.
10. Брашнеста мана.
Листата, засегнати от брашнеста мана, изглеждат все едно са посипани с фин бял прах. Ако гъбичното заболяване прогресира, листата стават жълти и кафяви. Брашнестата мана се появява, когато влажността е висока и има лоша циркулация. Това често се среща в оранжериите. Има обаче няколко натурални средства, които ще ви помогнат. Сред тях са:
- Мляко – някои градинари постигат успех като използват 60 процента мляко и 40 процента вода, за да напръскат растението. Това е така, защото когато млякото е на слънце, се произвеждат свободни радикали, които убиват гъбичките. Пръскайте листата два пъти седмично за добри резултати.
- Чесън – чесънът има високо съдържание на сяра, която има антигъбични свойства. Може да закупите чесново олио или да си направите вкъщи. Мажете листата два пъти в седмицата, докато ръстоянието не се подобри.
- Ябълков оцет – високото киселинно съдържание на оцета може да убие маната. Но трябва да слагате само 4 супени лъжици оцет в малко под 4 литра вода. Пръскайте листата на всеки три дни.
- Сода за хляб – содата за хляб има pH 9, което е твърде високо. Върху растенията содата вдига нивото на pH, създавайки алкална среда, която убива гъбичките. Смесете една супена лъжица сода с половин супена лъжица течен сапун и около 4 литра вода. Напръскайте засегнатите листа, но не през деня. Преди това обаче пробвайте разтвора върху няколко листа, за да проверите дали сместа няма да изгори растението.