0

В ратарят Джанлуиджи Донарума донесе на Италия втора европейска титла в историята след 1968 г. Той спаси две дузпи на Англия във финала на Евро 2020 на „Уембли“ и зарадва цяла Италия. Редовното време и продълженията завършиха при резултат 1:1, а при наказателните удари „адзурите“ спечелиха с 3:2. Донарума спаси удара на Санчо и на Сака, а Рашфорд нацели гредата при своето изпълнение.

Вратарят Джанлуиджи Донарума донесе на Италия втора европейска титла в историята след 1968 г. Той спаси две дузпи на Англия във финала на Евро 2020 на „Уембли“ и зарадва цяла Италия. Редовното време и продълженията завършиха при резултат 1:1, а при наказателните удари „адзурите“ спечелиха с 3:2. Донарума спаси удара на Санчо и на Сака, а Рашфорд нацели гредата при своето изпълнение.

Така Италия опроверга максимата, че няма отбор, спечелил два пъти на едно първенство при дузпите, след като бе отстранил Испания на полуфинала именно след наказателни удари и записа своя 34-и мач без поражение.

За Англия остана горчилката от пропуснатия шанс за трофей след 55 години пауза.

Всъщност, англичаните поведоха първи в двубоя. Пред екзалтираната публика на стадион „Уембли“ и окрилени от присъствието на премиера Борис Джонсън, както и на представители на кралското семейство в лицето на Кейт и Уилям, те откриха резултата още във втората минута на двубоя, което изненада и шокира съперника им.

Люк Шоу започна контраатака, която и завърши. Трипиър центрира към играча на “Манчестър Юнайтед“, който с изстрел с левия крак остави Донарума безпомощен.

След първоначалното 10-ина минутно стъписвате, „адзурите“ се съвзеха и наложиха осезаемо присъствието си в половината на домакините.

В 35-ата минута Федерико Киеза преодоля елегантно Деклан Райс и стреля от дистанция, но покрай вратата

В 50-ата минута Лоренцо Инсиние изпълни пряк свободен удар от дъгата на наказателното поле, но отново прати топката покрай вратата.

В 67-ата минута италианците успяха да се върнат в двубоя. След центриране от корнер Верати стреля с глава, топката се отби в страничния стълб, а при добавката Бонучи я вкара във вратата на Пикфорд за 1:1. До края редовното време нито един от двата тима не успя да отбележи и двубоят е пратен в продължения.

Въпреки добрите ситуации и пред двете врати, гол не падна и в допълнителните 30 минути и спорът трябваше да се реши с наказателни удари.