0

З а последен път сме заедно в „Този шарен свят“. Но това не е повод за тъга изобщо, защото всяко начало започна от края на друго начало. Поздрави и благодаря за отделеното време.

За последен път сме заедно в „Този шарен свят“. Но това не е повод за тъга изобщо, защото всяко начало започна от края на друго начало. Поздрави и благодаря за отделеното време.

Първата от последните новини е, че умереното затлъстяване е полезно за пациенти с вече диагностицирани проблеми със сърцето, тъй като ги предпазва от опасната за живота сърдечна недостатъчност, пише сайтът Медикъл експрес.

Австралийски. специалисти от университета в Аделаида анализирали данните на 375 056 души. Оказало се, че най-нисък риск от смърт от сърдечна недостатъчност се наблюдавала при хората с излишни килограми. Но не ставало дума за тежки форми на затлъстяване, а умерено. Изследователите нарекоха феномена "парадоксът на затлъстяването".

Втората от последните новини. Консумацията на алкохол в Русия - страна с репутацията на голям любител на водката, е спаднала с 43% в периода между 2003 и 2016 г., съобщават Ройтерс и АФП, като се позовават се на доклад на Световната здравна организация (СЗО).

"Руската федерация дълго време беше считана за една от страните в света, в които се пие най-много", пишат авторите на доклада, припомняйки, че алкохолът е допринесъл съществено за увеличаването на смъртните случаи през 90-те години на миналия век и демографската криза след падането на СССР.

"В последните години обаче се наблюдава обратна тенденция", отбелязват от СЗО.

Авторите на доклада свързват спада в потреблението на алкохол с увеличаването на средната продължителност на живота, която през 2018 г. достигна рекордно ниво - 78 години за жените и 68 години за мъжете. За сравнение - в началото на 90-те години на миналия век средната продължителност на живота на мъжете е едва 57 години.

Последният съветски лидер Михаил Горбачов се опита да ограничи консумацията, повеждайки кампания срещу алкохолизма в средата на 80-те години на миналия век. След падането на СССР през 1991 г. обаче употребата на алкохол се увеличи експлозивно и не спря да нараства до началото на новия век.

Според авторите на доклада спадът в консумацията на алкохол се дължи и на взетите комплексни мерки, сред които ограничения в продажбите и забрана за реклама, и на кампаниите за насърчаване на здравословен начин на живот.

В предишни доклади на СЗО се посочва, че руснаците вече пият по-малко в сравнение с французите и германците.

Третата от последните новини. Хората с високо мнение за себе си са склонни да се сприятеляват силно, като връзката е двупосочна.
Учени от университета на Остин в Тексас изследваха до каква степен отношенията с другите влияят върху мнението ни за себе си и обратното. Оказа се, че те взаимно се засилват.
Изводът е от анализ на 52 изследвания на тема самочувствие и приятелство, обхванали повече от 47 000 мъже и жени. Те са извършени от 1992 г. до 2016 г. в много държави, включително и САЩ.
И за жените, и за мъжете от всички възрасти, силната социална подкрепа и приемане съответства и на голяма самооценка и обратното.
Противоположното също е вярно - ниското самочувствие пречи на способността да бъдат създадени силни социални връзки. А нездравите приятелства подкопават самочувствието.
Цикълът може да се корени още в детството и начина, по който родителите възпитават децата си. Когато те ги учат на самоуважение, им помагат да създадат добри приятели след време. Тези приятелства от своя страна засилват самочувствието на децата

Четвъртата новина. На 5 октомври, точно в 18:00 часа, 132 музея във Виена отвориха за 20-и път врати за нощно посещение, съобщиха от Бюрото за връзки на община Виена.
С един билет желаещите имаха възможност да посетят участващите музеи, сред които са дворецът "Белведере", Природонаучният музей и Музеят за история на изкуството, обектите в Квартала на музеите (включително MUMOK и "Леополд"), "Албертина", където са изложени над 200 картини и гравюри на Дюрер. В музея "Леополд" можеха да бъдат разгледана уникалната изложба, посветена на Виена от началото на ХХ век и модернизма, който променя изобразителното изкуство. На фона на произведенията на най-известните представители на сецесиона звучахат и откъси от писмата на Густав Климт и Егон Шиле.
Тазгодишната Нощ на музеите предложи и последен шанс за посещение на Виенския музей на ракията. Специално за събитието музеят ще организира обиколки на всеки 15 минути, в които сътрудниците ще разказват за традициите във варенето на ракия и ликьори във Виена. Малкият частен музей има над стогодишна история и фенове по цял свят, сред които Мерилин Менсън, Джъстин Тимбърлейк и Рамщайн.

Петата последна новина. Ръководството на железопътна гара в Ливърпул назначи котарака Пол за завеждащ връзките с клиенти, съобщи в. "Дейли стар".
Бенгалският котарак, наречен на актьора Пол Нюман, си има дом, но се отбива на гарата "Саут паркуей" от малък и очарова пътници и служители. Сега той прекарва дните си главно там, сгушен на инвалидна количка до пероните. Затова получи и официална длъжност. Той е много подходящ за нея, защото всички, които го видят, се усмихват.
"Той е много приятелски настроен и обича да му обръщат внимание. Понякога сяда на много неподходящо място, например в средата на чакалнята, но хората само спират, за да го погалят" - разказа заместник-началникът на гарата Алън Роу. - Ако вниманието му дойде в повече, отива в някое от многото си скривалища из гарата".
Домът на Пол е наблизо, но там има много котки и той не се разбира с тях. Първоначално стопаните му са се опитвали да го приберат, но без успех. Вече 10 години Пол предпочита да се мотае из гарата. Той е местна знаменитост и много хора идват специално за да го видят. Ако застане на пропускателния пункт, пътниците дори му показват билетите си.

Това беше.

Оставям ви с последното стихотворение на Дебелянов, нали сме на темата на последността.


СИРОТНА ПЕСЕН

Ако загина на война,

жал никого не ще попари -

изгубих майка, а жена

не найдох, нямам и другари.

 

Ала сърце ми не скърби -

приневолен живя сирака

и за утеха, може би,

смъртта в победа ще дочака.


Познавам своя път нерад,

богатствата ми са у мене,

че аз съм с горести богат

и с радости несподелени.

 

Ще си отида от света -

тъй както съм дошъл бездомен,

спокоен като песента,

навяваща ненужен спомен.