0

А ко по време на отпуската тревата на моравата ви е много израснала, трябва да я косите най-малко три пъти: първо на височина 10-12 см, след седмица - на 7-8 см, и след още седем дни - до 4-5 см.

Поставете разпръсквачите на поливната система сред градината и отворете крана за половин час.

Ако по време на отпуската тревата на моравата ви е много израснала, трябва да я косите най-малко три пъти: първо на височина 10-12 см, след седмица - на 7-8 см, и след още седем дни - до 4-5 см.

Поставете разпръсквачите на поливната система сред градината и отворете крана за половин час.

За да проверите колко надълбоко е попила водата, изкопайте дупка с помощта на лопата. Ако горният слой на дълбочина 15-20 см е потъмнял и е станал кален, може да спрете дъждовалната система. За да предпазите някои по-чувствителни видове растенията от гъбни заболявания, поливайте ги с лейка без решетка, като внимавате да не намокрите листата им.

 

Цветя


За да цъфтят в ярки цветове есенните минзухари през октомври, отредете достойно място за тях в градината си. Грудките на есенния минзухар се засаждат на 5-6 см дълбочина. Ако имате грудки, то разделете дъщерните от майчините. По-малките засадете около по-големите. Така след години ще имате композиция от есенен минзухар.

Декоративните треви навлизат в най-красивата си фаза. Август е прекрасен с цъфтящите декоративни треви. Засадени в композиция с други многогодишни цъфтящи и рози, тревите показват с финес и изящество нежните си копринени съцветия. Привлекателни са различните видове мискантус (Miscanthus), достигащи до 100-150 см височина. Мискантусът е студоустойчив и е с прекрасна есенна окраска. Също атрактивни са и пенисетум (Pennisetum), коилото ( Stipa),  стрелковидна трева ( Panicum).

 

Видове

 

В цветната градина цъфтят различни едногодишни и многогодишни видове. Радват с разнообразие от багри и форми богородички, циния, тагетес , невен и още много други, но оставени без грижи, те бързо ще загубят чара си. Трябва да се полива, да се поддържа почвата рохка и чиста от плевели.

Градинската иглика (Primula acaulis), която е отглеждана вече 3-4 години на едно и също място, е образувала много розетки. Сега трябва да се раздели коренището и новите растения да са засадят на подходящо място.

През втората половина на месеца се размножават чрез разделяне на коренището и многогодишните астри и делфиниума, флокса и божура. Към края на месеца пък е редно да се подготвят местата за засаждане на теменужки, маргаритки, незабравки и други, за които разсадът благодарение на добрите августовски грижи ще бъде готов скоро за засаждане.

 

Хармонично

Август е и месецът, в който се засажда ходжово лале (Fritilaria).  Намерете му слънчево място и не забравяйте да помислите за това, че растенията трябва да се съчетаят хармонично с околните екземпляри на флората. Имайте предвид, че ходжовото лале става високо от 60 до 100 см, затова разстоянието между растенията не трябва да бъде по-малко от половин метър. Изкопайте ямка с дълбочина 30-40 см. Насипете дъното с пясък за дренаж на дебелина 10 см и засадете в него луковиците. Тази пясъчна възглавница ще предотврати загниването на корените, което се среща често при фритиларията, ако има застояване на вода около тях. След това запълнете ямката с почва, която предварително сте размесили с прегорял компост.

 

Направете си горски ъгъл

 

Подходящи за  северната страна на дома или пък под дървото, на сянка, са прекрасните многогодишни растения – хоста, астилбе, аконитум, медуница, горянче. Те не се страхуват от липсата на преки слънчеви лъчи и цъфтят обилно. Групата се допълва и от родгерсията - мощно тревисто многогодишно растение с релефни листа. Можем да ви предложим още един вариант: направете си на сянка стилизиран горски ъгъл. Засадете в него, например папрати, а от тревите - пластица (Deschampsia). Тайнственост и горски дух на ъгълчето ще предадат камъните и останките от стари дървета, покрити с мъх и лишеи.

 

 

Астилбето вирее 10 г. без пресаждане

 

На сенчесто място на влажна, богата на хранителни вещества почва ще расте добре и астилбето до 10 години без пресаждане. Коренищата на храста обаче ще нарастват на височина и ще се вдървесиняват, а растението ще остарява. Можете да го разделите с остър градински нож, за да може на всяка част да има коренища с корени и няколко пъпки. Листата изрежете. Засадете на ново място на сянка. Разстоянието между растенията трябва да е 30-50 см, в зависимост от височината им.