0

М ляко, за предпочитане козе, хума и йод са част от съставките на „бабините“ рецепти срещу мана от зеленчуците, които градинари си споделят в тематичните групи във Фейсбук, показа проверка на „Телеграф“.

Съветите обаче предизвикват полемики кое е химия и кое не и дали не е по-добре да се използват сертифицирани препарати за растителна защита за по-сигурен резултат.

Една от потребителките дава следния съвет: смесвате 100 грама мляко на 1 литър вода и пръскате. Пробвайте и с хума - 5 равни супени лъжици на 10 л, съветва още тя.

Мляко, за предпочитане козе, хума и йод са част от съставките на „бабините“ рецепти срещу мана от зеленчуците, които градинари си споделят в тематичните групи във Фейсбук, показа проверка на „Телеграф“.

Съветите обаче предизвикват полемики кое е химия и кое не и дали не е по-добре да се използват сертифицирани препарати за растителна защита за по-сигурен резултат.

Една от потребителките дава следния съвет: смесвате 100 грама мляко на 1 литър вода и пръскате. Пробвайте и с хума - 5 равни супени лъжици на 10 л, съветва още тя.

Аспирин


Друга рецепта съдържа сода бикарбонат, течен сапун, аспирин и олио. Всичко по две супени лъжица и два аспирина на 5 литра вода. Пръска се всяка седмица, ако вали, и на 10 дни при слънчево време. Аспиринът се редува с 5 капки йод. Течният сапун пък действа като прилепител, за да може активните съставки да се задържат по растението. Аспиринът унищожава спорите и бактериите, йодът защитава новия прираст, посочва потребителката. Количествата са минимални, с какво биха навредили?, пита другите градинари тя.


Мая

Друга потребителка дава рецепта със суха мая, 10 чаени лъжички захар, 1 л мляко и 10 л вода. Трябва да се пръска по-често, защото не е химия, посочва тя и добавя, че понякога използва и настойка от коприва, преседяла една седмица на слънце.

Друга градинарка съветва да използваме 1 кофичка кисело мляко плюс 2 чаени лъжички син камък на 10 литра вода.


Извлек

Има и потребители, които дават рецепта за отвара от полски хвощ и запарка от чесън. Отварата се прави с 1 пакетче хвощ от 50 грама. Варите 25 минути в 2 литра вода. След изстиване прецеждате. На 200 мл разреждате с 2 литра вода и пръскате. Чесновата запарка се прави, като счуквате, без да го белите, 200 грама чесън. Заливате с 2 литра вряла вода. Оставяте да престои 8-10 часа. Прецеждате и 200 мл от прецедената запарка разреждате с 2 литра вода. С тази течност пръскате от корена до върха зеленчуци, рози, овощни дървета.


Съвет

 

Друга градинарка използва литър козе мляко, 20 капки йод и 10 литра вода. „Пръскала съм и помага. Болните листа ще паднат, но стръковете ще се оправят“, пише тя, като обяснява, че това е една от най-ефикасните домашни рецепти.

Друг ефикасен домашен фунгицид е содата бикарбонат. Към 4-5 литра вода се добавят 2 супени лъжици от нея и също толкова течен сапун.

Спорят кое е химия


Много градинари обаче предупреждават, че част от съставките, например течния сапун, содата и прочее, също са химия и никой не знае каква част се абсорбира от растенията, какъв остатък има и т.н. „Същото е и с извлеци на различни диворастящи. То хубаво, въшките ще ги уморим по някакъв начин, но какво остава по зеленчука, никой никога не е изследвал. Препаратите за растителна защита са отровни, съгласявам се, но поне са разработени с цел, преминали са тестове, имат карантинен период. Има хора с кожни проблеми от веро, защо бихме го яли?“, пише във Фейсбук потребител.

„Ако ще ям химия - на пазара има бол. Ние пръскаме само с бордолезов разтвор два пъти и още два пъти с отвара от коприва“, контрира го обаче градинарка. Друга пък обяснява: „Маната е заболяване, причинено от паразитни гъби. Тук коприва и мая не помагат, а захар още по-малко. Между другото има биопрепарати за растителна защита“.

В полемиката се включа и потребител, който предупреждава, че бордолезовият разтвор (син камък) е химично съединение, при това силно токсично.