0

В критичния за живото изкуство период на извънредно положение и забрана за публичното провеждане на културни събития театрите мислят за антикризисни мерки с които да запазят вързката с публиката си и евентуално да компенсират част от финансовите загуби. Платено излъчване на представления в стрийминг или на запис, което пръв срещу 7.98 лв. осъществи мениджмънтът на Мариус Куркинки с моноспектакъла „Черното пиле“ в Международния ден на театъра 27 март, както и изместване на активния сезон през лятото са част от възможните решения.

В критичния за живото изкуство период на извънредно положение и забрана за публичното провеждане на културни събития театрите мислят за антикризисни мерки с които да запазят вързката с публиката си и евентуално да компенсират част от финансовите загуби. Платено излъчване на представления в стрийминг или на запис, което пръв срещу 7.98 лв. осъществи мениджмънтът на Мариус Куркинки с моноспектакъла „Черното пиле“ в Международния ден на театъра 27 март, както и изместване на активния сезон през лятото са част от възможните решения.

От Народния театър обясниха за „Монитор“, че обмислят и двете, но директорът Мариус Донкин уточни, че ако се отиде към показ на спектакли, стриймингът или записът трябва да са достойни за нивото на отговорност на първата ни трупа. „Засега обмисляме да бъде или да не бъде, а след това ще решим как да бъде и с кого да го осъществим“, по Хамлетовски коментира Донкин. И потвърди, че платената услуга е в периметъра на обсъжданите стъпки, но трябва да се мисли и за зрителите, които нямат възможности. Той припомни, че още преди две години и половина е

предложил подобна инициатива

но се искат сериозни средства за техническа организация, авторски права и др. „Времето сега избута напред този проблем, но трябва да го направим по подходящ начин за художествената творба и съобразявайки се какво ще ни струва“, изтъкна Донкин. Когато ситуацията се нормализира, ще компенсираме с програмата до голяма степен и за сметка на лятната почивка, каза директорът на академичната трупа. Тъй като Народният прави програмата си за 2-2,5 години напред, ще има сериозно пренареждане и по отношението на планираните гостуващи от чужбина творци и спектакли. За 170-годишнината от рождението на патрона на театъра стартира онлайн инициативата „Рецитираме Вазов“, в рамките на която зрители или техните деца ще запишат в домашни условия 2 негови стихотворения – „Аз съм бълтарче“ и „Молитва“, които ще бъдат пуснати в сайта и страниците във Фейсбук и Туитър.

От театър „Българска армия“ спазват стриктно санитарно-хигиенните норми и за тях стрийминг на живо не е вариант, защото пак се събират много хора за изиграване на спектакъл, каза зам.-директорът Йордан Алексиев. За съжаление, те нямат професионални записи на постановки, а само такива за вътрешна употреба, които не са качествени. „За такива записи в бъдеще се изискват страшно много средства: за 4 камери, режисьор, монтажисти, за да е като добър тв театър. Досега в бюджета не сме имали средства за това, а предвид кризата и в бъдеще едва ли ще имаме“, призна той. В момента артистите работят от разстояние по разучаване на нови текстове. Управата на театъра не знае още дали ще играят и през лятото, но по принцип техните екипи са много активни в летните гастроли.

Сатиричният театър няма да предприеме абсолютно нищо за излъчване на спектакли в Мрежата, заяви директорът Калин Сърменов. „Уважавам емоционалния жест на колегите, които излъчиха, но аз съм против, защото според мен

това повече пречи, отгоклокото помага

Театърът има жива връзка с публиката и ако се снима, трябва да се прави по специален начин. Ако се заснеме едно към едно, изглежда нелеп, кух и плосък“, категоричен бе той. Освен това зрителят ще се разглези и ще свикне, че „може и от дивана“, което не е най-доброто. Според прогнозата на Сърменов хората му могат да започнат репетиции най-рано от май, което предполага, че лятото ще се играе. В момента всички актьори през ден пускат във Фейсбук видеа, с които призовават да си останем вкъщи, споделяйки какво те правят или залагайки „въдички“ с реплики от представления. „Ако искате да се видим скоро, останете си вкъщи“, апелират те.

Като представител на общинските театри, чието финансиране не зависи пряко от продажбата на билети, шефката на МГТ „Зад канала“ Бина Харалампиева отбеляза, че няма доверие в предаването на заснет материал от нещо, което се ражда на живо, каквото е спектакълът. „То ще е телевизия, кино, но не и театър“, подчерта тя и добави, че разполагат със записи на някои спектакли - „Бел Ами“, „Пияните“ и др., но ще мислят за показ само ако карантината много се проточи. „За нас най-важно е кога ще имаме възможност да се срещнем със своите зрители. Лятото не е много подходящо за затварянето им по зали, но тази година всичко може да е различно. Ако така се реши, ще го правим“, каза режисьорката.

От „Сфумато“ започнаха да излъчват онлайн свои паметни спектакли всеки четвъртък. Директорът Маргарита Младенова е категорична, че услугата ще е безплатна и занапред, тъй като записите не са достатъчно качествени и продаването им би девалвирало живото изкуство. Тя е категорична, че театралната работилбница ще играе през юли и вероятно и през август.

Софийската операта започна излъчването на перли от репертоара си в Мрежата. И удоволствието ще продължи да е про боно, защото всички световни оперни театри го правят така, е мнението на директора акад. Пламен Карталов.