0

-        Д-р Маринова, навлизаме в месеците с адено, рино и всякакви вируси, причиняващи настинки, някои с температури. Как да различим едно такова състояние от COVID-19?

- С високите температури идват и обичайните сезонни летни вируси. Най -често те са от групата на ентеровирусите и причиняват заразни заболявания с различна клинична симптоматика.

-        Д-р Маринова, навлизаме в месеците с адено, рино и всякакви вируси, причиняващи настинки, някои с температури. Как да различим едно такова състояние от COVID-19?

- С високите температури идват и обичайните сезонни летни вируси. Най -често те са от групата на ентеровирусите и причиняват заразни заболявания с различна клинична симптоматика.

-        Обикновено те поразяват стомашно-чревния тракт, в комбинация с висока температура, повръщане, прояви на дехидратация и интоксикация. В такива случаи се налага хоспитализация в инфекциозно отделение.  Тук на помощ вече идва диференциалната диагноза, тъй като острите респираторни заболявания за сезона, също протичат с висока температура, главоболие, леки мускулни болки, а в някои случаи и засягане на горните дихателни пътища, като ринофарингит, трахеит, фарингит, суха кашлица. При кашлица и температура човек веднага започва да си мисли за коронавирусна инфекция, т.е. за заболяването COVID-19. Хората обаче не бива да се притесняват и да изпадат в излишна паника. Това създава известни затруднения и на личните лекари, и на специалистите, тъй като симптоматиката се припокрива. Независимо от тях, хората трябва да потърсят медицинска помощ. Всяко забавяне може да доведе до усложнения. Пациентите не бива да се смущават, ако лекарят ги пита дали са били под карантина, имат ли близки, върнали се от чужбина – това е обичайна практика сега при създалата се пандемична ситуация. Такива въпроси не означават, че човек е непременно заразен с коронавирус.

Към момента с COVID-19 в Инекциозното отделение на Многопрофилната болница „Д-р Атанас Дафовски” – Кърджали имаме само двама пациенти. Самото отделение е устроено така, че можем да приемаме и приемаме и болни с други заболявания, като те нямат никакъв достъп с частта, където са хората с коронавируса. Оранизацията на работа и противоепидемичните мерки са максимални. Затова пациентите не бива да се притесняват, както и родителите на деца. Лечението на заболявания да не се отлага. Важно е да се знае, че малчуганите до 5-годишна възраст са много уязвими, когато започнат диарията и повръщането в резултат на ентеровирусите, чиито сезон вече започва. Като се прибави и температура, следва дехидратация, интоксикация, ниско кръвно налягане, тахикардия. Всичко това върви към шоково състояние. Като лекар призовавам: Не отлагайте лечение заради страх от зараза!

Възрастните хора също не трябва да опитват самолечение при такива състояния, за да не се налага да стигат до хипоболемичен шок, какъвто може да се случи.

-        Два месеца много хора останаха затворени у дома. По-податливи ли са те на настинки и всякакви грипоподобни инфекции сега, когато отскоро излизат без страх навън?

-        Напълно възможно е те да настиват по-лесно, да са по-чувствителни към всяка, макар и слаба, промяна на времето.

-        Какво могат да направят те за здравето си, за да наваксат пропуснатата аклиматизация през миналия месец?

-        Да правят по-продължителни разходки на слънце. Аз не съм от лекарите, които непременно препоръчват хранителна добавка или каквито и да било лекарства за подсилване на имунитета. Затова съветвам хората да са повече време на чист въздух, когато е възможно да отиват в парка или на туризъм, много да се движат и да се хранят пълноценно. В менюто им трябва да присъстат два пъти дневно салати, междинните хранения могат да са с плодове. Билковите чайове с мед също подпомагат възстановяването на имунната система. Гарантирам, че ако човек изпълни моите съвети само седмица, ще усети добрият тонус и доброто настроение.

При заболяване медикаментите са неизбежни, но за профилактика естествената защита ще ни помогне най-добре.

       След продължителното стоене вкъщи някои ще започнат диети. Каква диета ще препоръчате, за да не се срине и без това крехкия ни имунитет?

-        Не препоръчвам точно сега да се правят драстични диети. Съветвам да се наблегне на двигателната активност, по-малко въглехидрати, повече белтъци, зеленчуци и плодове.

-        Много от мерките, наложени предвид епидемичната обстановка бяха смекчени, но все още има ограничения за 1,5 метра разстояние между хората, носене на маски в закрити помещения. Смятате ли, че те са по силите ни или са непреодолими за изпълнение?

-        Голяма част от хората бяха и продължават да бъдат дисциплинирани, те спазват и по-меките мерки.   Разумните са повече от тези, които не се съобразяват с тях.