0

С лед приключените изпитания и проверки на машините за гласуване, сме уверени в тяхната комплексна сигурност за предстоящите на 11 юли 2021 г. предсрочни парламентарни избори. Това потвърди Красимир Симонски, председател на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) пред компютърните експерти - представители на ГЕРБ-СДС, „Демократична България – Обединение“, „Изправи се! Мутри вън!“, Гражданско сдружение „Демокрация и законност“ и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) по време на среща.

След приключените изпитания и проверки на машините за гласуване, сме уверени в тяхната комплексна сигурност за предстоящите на 11 юли 2021 г. предсрочни парламентарни избори. Това потвърди Красимир Симонски, председател на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) пред компютърните експерти - представители на ГЕРБ-СДС, „Демократична България – Обединение“, „Изправи се! Мутри вън!“, Гражданско сдружение „Демокрация и законност“ и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) по време на среща.

Експерти от ДАЕУ, Българския институт по метрология (БИМ) и Българския институт за стандартизация (БИС) представиха цялостния процес на удостоверяване на съответствието на доставените технически устройства за машинно гласуване, които се използваха и на частичните местни избори на 27 юни 2021 г.

Поканата за срещата беше отправена към всички представители на регистрираните за участие в изборите партии, коалиции и инициативни комитети, български неправителствени организации, които са регистрирали наблюдатели в процеса на удостоверяване на устройства за машинно гласуване, както и на Българската академия на науките.

На нея присъстваха председателят на ЦИК Камелия Нейкова, заместник-председателите Росица Матева, Димитър Димитров и Емил Войнов и други членове на ЦИК и Обществения съвет. На проведените парламентарни избори на 4 април 2021г. резултатите показаха, че машинното гласуване свежда до нула недействителния вот.

Хешът на софтуерния код, контролните разписки от машината, които всеки избирател може да провери, автоматизираните машинни протоколи и други контроли, са допълнителна гаранция срещу евентуални манипулации на машинния вот.

Всеки гражданин може да провери дали машината правилно е отчела вота му, чрез контролната разписка, която съдържа неговия избор в явен текст. Секционната избирателна комисия, както и всеки избирател може да провери дали уникалният криптографски хеш идентификатор (системен хеш) на машината съвпада с този, който е удостоверен от ДАЕУ, и който гарантира, че софтуера е автентичен с удостоверения и използван в изборите, т.е, че не е манипулиран.

Сертифицирани ИТ експерти с дългогодишен практически опит, участвали в удостоверяването на машините за гласуване, направиха интерактивна демонстрация на извършените от ДАЕУ, БИС и БИМ проверки, тестове и изпитвания за оценка на техническите и функционални характеристики на машините за гласуване, както и проверки, свързани с нивата на информационната сигурност.

Показан беше процесът от включването на устройството за гласуване в началото на изборния ден, проверката за идентичност между направения избор и отпечатаната разписка, както и други сценарии, свързани с възможни извънредни ситуации като спиране на електрозахранването и неправилна експлоатация.

В хода на удостоверяването е тестван изходният код за уязвимости чрез автоматизирани средства и аналитична инспекция, проверени са криптографските механизми за сигурност, както и процеса на съхраняване и извеждане на резултатите от гласуването. Трите институции се стремят към максимална публичност, като Методиката за удостоверяване е публикувана за обществено обсъждане преди приемането й, а крайният Доклад на експертните екипи и Решението за удостоверяване също са публикувани официално.