0

С обствениците на земя в Добруджа очакват доста по-високи ренти тази година, отколкото през миналата сушава 2020-а.

Собствениците на земя в Добруджа очакват доста по-високи ренти тази година, отколкото през миналата сушава 2020-а.

Рентите ще бъдат по-високи, потвърди и председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов.

Сметки

„Колко ще бъдат, е все още рано да се каже. Жътвата не е приключила навсякъде, после предстоят сметките. Рентата е продукт на печалбата от дадена стопанска година. Няма как още след прибиране на реколтата от есенни култури да се започнат изчисленията. Няма как и да се изплатят високи ренти на всяка цена, а в същото време да стопанството или кооперацията да останат на загуба. Рентите ще бъдат различни в различните райони. Добивите от пшеница са рекордни, цените на зърното скочиха, но никой не отчита колко много поскъпнаха разходите. Миналата година един тон тор беше 300 лева, сега е 1 200 лева. Токът също поскъпна, да не пропускаме и разходите за транспорт. Едно е да се извози зърно до пристанищата от Балчик или от Варна, друго е от Добрич, Шумен и т.н. Прогнозирам средна рента в Южна България от порядъка на 50 лева, в Северна България – от 70 , 90-100 лева. Всичко зависи от реколтата, транспорта, разходите, качеството на земята, да не забравяме и кредитите, както и данъците“, коментира Костадин Костадинов, като подчерта отново, че в различните райони на страната рентите ще са различни.

Суша

Припомняме, че в края на 2020 г. собствениците на земя от Добричка област получиха от 30 до 50 лв./дка, в отделни землища по 70 лв./дка. Ниските ренти бяха в резултат на тежката година, в която сушата изгори почти цялата продукция в Златна Добруджа.

От 2014 г. насам средната рента в Добричка област е била над 80 лв./дка, като в отделни години е скачала над 90 лв./дка. За последните 7 години най-високи са били цените за аренда на земя в община Балчик.

Ноември

Рентите започват да се изплащат през средата на ноември, до края на декември. Кой колко ще получи, не е ясно. Предвид разочарованието от миналата стопанска година, настроенията сред собствениците са различни. Част от тях са много доволни от арендаторите си, въпреки лоши години. Други пък, в района на селата в Община Генерал Тошево, твърдят, че сключените договори с арендаторите ги ощетяват и винаги получават по-малко от другите общини в област Добрич. Трети пък твърдят, че фермери, кооперации и арендатори се договарят предварително по колко да дадат. Дори припомнят как в Добрич на Бъдни вечер миналата година лек автомобил „Мазда“ бе подпален умишлено пред дома на председател на земеделска кооперация, който дал висока рента на собствениците на земя. Други председатели на кооперации, които тогава дадоха по-високи ренти от средната за Добричка област – 30-50 лв. за дка, се притесняваха от заплахи.

Цените на зърното се успокоиха

Цените на зърното тръгнаха стремително нагоре, но вече се успокоиха. Тон царевица беше стигнал на цена от 500 лв. за тон, сега е 440 лева. Пшеницата държи 450 лева за тон и варира нагоре или надолу, в зависимост от това – какво се търси, каква е пшеницата – дали фуражна, или с хлебопекарни качества.

Обобщените данни за страната показват среден добив от 560 до 600 кг/дка, а за Добруджа – регионът, който пострада най-много през 2020 г. от сушата и в който се срина реколтата от зърно, сега са отчетени средно по 625 кг/дка. В България тази година са добити рекордните около 7 млн. тона зърно. Тези добиви идват след тежката 2020 г., когато Добруджа като традиционен производител на хлебно зърно отчете едва 170 кг/дка пшеница.