0

М алко над 6,35 милиона са избирателите в списъците за евровота на 26 май. Това официално съобщиха от Централната комисия, базирайки се на данни от ГРАО към регионалното ведомство.

Малко над 6,35 милиона са избирателите в списъците за евровота на 26 май. Това официално съобщиха от Централната комисия, базирайки се на данни от ГРАО към регионалното ведомство.

Междувременно математикът Михаил Константинов коментира пред „Монитор“, че традиционно по време на парламентарни и президентски избори хората в списъците са около 6,8 млн души. При евроизбори те са по-малко, тъй като от тях са изключени българите с настоящ адрес извън страни от ЕС, каквито са тези в Турция, тъй като нямат право да гласуват. Причината, е че евровота се изисква уседналост поне от 3 месеца. По думите му всички българи по цялото земно кълбо са общо около 8,4 млн. От тях на територията на България се намират малко под 7 млн. души. „Това са всички българи – от пеленачето до 110 – годишен старец“, коментира Константинов. По думите пък

извън страната живеят около 1,4 млн. нашенци,

а избирателите зад граница са около милион. Той определи като „безобразни глупости“ твърденията, че в чужбина българите са между 2 и 4 млн. човека. Константинов обясни още, че терминът „мъртви души“ в списъците не е много точен, тъй като имената на починали в тях са много малко. По-скоро става дума за българи, които са с постоянен адрес в страната , но живеят в чужбина. Между 2,2 и 2,4 млн. човека ще отидат да урните на вота в неделя, прогнозира Константинов.

От ЦИК припомнят, че за вота на българите на изборите за Европейски парламент тази неделя ще се състезават 13 партии, 8 коалиция, регистрирали кандидатски листи, както и 6 независими кандидати.

Общият брой на секциите в страната пък е 11 660.

До 48 часа преди самия вот могат да се формират секции в болници, домове за стари хода и други институции за социални услуги, кораби и затвори. За целта обаче е нужно наличието на поне 10 избиратели. Изборният ден започва в 7.00 сутринта и трябва да приключи 20.00, а за чужбина местно време. Когато пред секцията има хора, все още не подали своя вот, то ръководството на СИК трябва да установи техния брой, да им вземат личите карти. Само тези избиратели ще бъдат и допускани да гласуват след 20.00, но не по-късно от 21.00 часа. Гласува се само със син химикал, със знака X или V, като в секциите в страна не можем да пуснем своя вот с международен паспорт или шофьорска книжка, а само с лична карта. Всяко зачертаване извън квадратчето или надпис прави бюлетината невалидна. В 3000 секции, които вече са публикувани на сайта на ЦИК, ще има възможност за вот с машини. С тях ще гласуваме с помощта на специални карти, а екрана на устройствата ще дублира визията на хартиената бюлетина. Разписките от машините се слагат в отделна урна, а не в тази с хартиените бюлетини.


Близо 1700 анкетьори ни препитат пред секциите

Общо 6 социологически агенции са регистрирани в Централната избирателна комисия за извършване на проучвания „на изхода“ в изборния ден, като на терен те ще изпратят общо близо 1700 анкетьори. Те пък ще ни препитват за кого сме гласували пред секциите, като разбира се при спазване на законовите изисквания за защита на личните данни. Избирателите обаче могат да откажат да дадат такава информация на анкетьорите. Иначе в деня на размисъл и в самия ден на вота са забранени оповестяването на социологически данни.