0

Т урция успешно изпробва своята местна ракета за противовъздушна отбрана с голям обсег на действие "Сипер", съобщиха световните медии. Съобщението е на висшия служител от отбранителната индустрия Исмаил Демир, който е ръководител на турската дирекция към президентството "Отбранителна индустрия".

Турция успешно изпробва своята местна ракета за противовъздушна отбрана с голям обсег на действие "Сипер", съобщиха световните медии. Съобщението е на висшия служител от отбранителната индустрия Исмаил Демир, който е ръководител на турската дирекция към президентството "Отбранителна индустрия".

"Различните тестове на системата за противовъздушна отбрана, която се планира да влезе на въоръжение в армията през 2023 г., ще продължат", написа в "Туитър" Исмаил Демир. Според него, Турция ще продължи да произвежда нови оръжия и ще има до шест различни системи за противовъздушна отбрана. Проектът "Сипер" се ръководи от турските отбранителни гиганти ASELSAN, ROKETSAN и Съвета за научни и технологични изследвания на Турция.
Освен "Сипер", който се очаква да съперничи на руските С-400, има и други турски системи за противовъздушна отбрана като "Коркут", "Сунгур" и "Хисар".

На 31 октомври 2018 г. лично президентът Тайип Реджеп Ердоган обяви началото на проекта за противовъздушна отбрана "Сипер". Проектът "Сипер" е критично важен за отбраната на Турция. Анкара изостри отношенията си с основния съюзник САЩ, след като през 2019 г. купи руските С-400. Това принуди Белият дом да извади Турция от проекта за нов изтребител Ф-35, въпреки че Анкара бе поръчала повече от 100 самолета F-35.
Оттогава САЩ многократно предупреждава Турция да не купува повече руско оръжие.

Само преди дни обаче Турция обяви, че планира да купи още зенитно-ракетни системи С-400 от Русия. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердoган в интервю за американската телевизия Си Би Ес. „В бъдеще никой няма да може да се намесва по въпроса за това какви отбранителни системи купуваме, от коя страна ги купуваме и на какво ниво се осъществява това. Само ние ще можем да взимаме тези решения”, каза Ердоган.
„Обясних всичко това на президента на САЩ Джо Байдън. Ние искахме да купим изтребители F-35 и платихме 1,4 милиарда долара, a впоследствие не получихме самолетите”, заяви той. Прави впечатление, че сумата е съпоставима с това, което България плати, но за по-стария модел F16, при това без въоръжение и без застраховка, които отделно ще плащаме, както и над 300 млн. лв. за съорйжения, а турците са договорили реални бойни машини от най-ново поколение за тези пари и всичко им е включено в цената.
„Поискахме да ни бъдат продадени зенитно-ракетните комплекси Пейтриът, но и това ни бе отказано“, коментира още Ердоган. „След като не ни давате комплексите Пейтриът, вероятно е да потърсим подобни системи от други страни“, казва турският президент. Той добавя, че "с позицията донякъде са бяха съгласни предишният американски президент Доналд Тръмп и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг".
На въпрос на журналиста от Си Би Ес дали Ердоган осъзнава, че заради това САЩ не могат да се доверят на Турция, президентът Ердоган отговаря: "Извинете, но кой ще сподели рисковете, свързани с нашата сигурност?".